3 Mayıs 2012 Perşembe

Hamileliğin En Önemli Belirtisi Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Her adet döneminde kadının vücudu, bilhassa yumurtlamadan sonra gebeliğe hazırlanmaya başlamaktadır. Bu dönemde progesteron adını verdiğimiz rahimin iç duvarını besleyen ve kalınlaştıran bir hormon yükselmeye başlar ve buna bağlı olarak göğüslerde dolgunlaşma ve ödem hali oluşabilir. Eğer bu arada yumurtlama esnasında döllenmede gerçekleşir ve gebelikte meydana gelirse o zaman bu artarak devam edecektir. Yani esasında yumurtlama evresinden itibaren gebeliğe benzer belirtilerle karşılaşabilmekteyiz. Bu sebeple adete yakın dönemde gebelik durumu oluşmamış olsa bile hanımlar bunlar acaba gebelik belirtileri mi diye düşünmektedirler.

gebelik belirtileri , hamilelik belirtisi , adetin gecikmesi

Eğer yumurtlama sırasında döllenme gerçekleşirse 7-10 gün sonra bu döllenen yumurtayla spermin oluşturduğu embriyo dediğimiz bebek rahime yerleşir. Bundan sonra da vücutta başka hormonlarda salgılanmaya başlar. Bazı durumlarda bu dönemden itibaren bile mide bulantısı gibi tipik gebelik belirtisine de rastlayabilmekteyiz. Bu rahme yerleşme sırasında hafif bir ağrı, kramp ve ufak bir miktar kanamada görülebilmektedir. Bu da erken bir adet görüldüğü yanılgısına düşürebiliyor ve gebelik de böylelikle bazen atlanabilmektedir.

Erken döneminde yorgunluk hissi, sürekli bir uyku isteği ve baş ağrısı gibi belirtilerde hamileliğin belirtileri olabilir fakat bunların başka şeylerle karıştırılmaması gerekir. Bizim dikkat etmemiz gereken en önemli gebelik belirtisi adetin gecikmesidir. Özellikle de düzenli şekilde adet gören kadınlar da eğer adet gecikmesi görülüyor ise ve bu kişinin öncesinde bir cinsel ilişkisi de varsa mutlaka bu durum gebelik açısından değerlendirilmelidir. Bir doktora gidip muayene olarak veya hazır testlerle gebelikten emin olmak gerekir.