5 Kasım 2013 Salı

Bebeğin altı nasıl değiştirilir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Bebeğin altı nasıl değiştirilir?

Kız ve erkek bebeklerin alt bakımları beslenme öncesindeki yapılmalıdır. Beslenme öncesinde yapılan bakım sayesinde rahatlayan ve uyarılan bebekler, daha iyi şekilde beslenmektedirler. Kız ve erkek bebeklerin alt bakımları çok az fark bulunmaktadır. Önemli bir ayrıntı olarak, alkol ve tahriş edici diğer maddeleri içeren hazır ıslak mendilleri ve benzeri tarzdaki ürünleri temizlik esnasında kullanmamanız gerektiğidir. Bebeklerin alt bakımları ve temizliği önceden hazırlanmış ıslatılmış pamuk tamponlar veya benzeri yöntemlerle ancak mutlaka sadece normal suyla yapılmalıdır. pH derecesi cilde uygun ve bebek bakımı için özel olarak üretilmiş ıslak mendiller kullanılabilir.

Kirli bezin değiştirilmesi esnasında, bebekle kurulan göz teması ve konuşmak, bu durumun sıkıntılı bir hale dönüşmesinin önüne geçecek faydalı eylemlerdir. Kirli bez açıldıktan sonra ön tarafından tutularak ve bebeğin kalçalarını sıvazlayacak şekilde ve tek hamlede aşağıya doğru itilmelidir. Ters bir şekilde bebeğin üzerinde olacağı şekilde kapatılan bezin ardından, bebeğimizin kasık bölgeleri her biri farklı ıslak tamponlar aracılığıyla aşağıya doğru temizlenmelidir. Ardından erkek bebeklerde genital bölgenin yine tek bir seferde kökten uca doğru temizlenmesi gerekmektedir. Her silme işleminde farklı bir bezi kullanarak yaptığımız temizlik işlemine testisleri bir defada silerek devam ediyoruz. Silinen bölgenin tam olarak temizlendiği durumlarda farklı bir bez kullanarak işlemin tekrarlanması gereklidir. Son olarak bebeğimizin bacakları kaldırılarak, kalçaları ve makat bölgesi ayrı ayrı olmak üzere temiz bezler aracılığıyla yine tek seferde silinmelidir. Her silme işleminde farklı bir tampon bezin kullanılması, tahrişlerin önüne geçmek ve kirliliği daha bulaştırmamak için mutlaka dikkat edilmesi gereken bir detaydır.

Silme işleminin ardından, bir tülbent veya yumuşak bir havlu yardımıyla ıslak bölgelerin kurulanması çok önemlidir. Islak bölgelerin kurulanmasının ardından altındaki kirli bezi alarak yeni bezimizi sırt bölgesine doğru yerleştiriyoruz. Bu aşamada kasık bölgeleri ve kalça bölgelerine sürülecek bir pişik kreminin ardından bezi, bebeğimizin rahat hareket edebileceği şekilde ama aynı zamanda sızdırma yapmayacak şekilde orantılayarak kapatıyoruz. Göbek bağı düşmemiş olan yeni doğan bebeklerde mutlaka göbek kısmının dışarıda kalacağı şekilde bağlanması gereklidir.

İlgili aramalar: bebeğin altı nasıl değiştirilir? bebeğin alt değişimi nasıl yapılır?