22 Kasım 2013 Cuma

Tüp bebek tedavisinde ağrı duyulur mu?

Sponsorlu Bağlantılar:

Tüp bebek tedavisinde ağrı duyulur mu?

Öncelikle tüp bebek tedavisi genel olarak ağrılı bir tedavi yöntemi değildir. Ufak çaplı bazı ağrılar oluşmakta fakat bu ağrılar ağrı kesici ilaçlarla giderilebilmektedir. Tüp bebek tedavisi genel olarak 3 aşamada gerçekleşmektedir. Bu aşamalardan ilki yumurtalıkların geliştirilmesidir. Bu aşamada kullanılan ilaçlardan dolayı karın bölgesinde bazı ağrılar oluşabilmektedir. Bu ağrıların sebep ise yumurtalıkların çok fazla gelişmesi ve karın bölgesinde sıvı toplanmasıdır. Bu aşamada oluşan ağrılar adet dönemindeki ağrılara benzetilebilir.

Tüp bebek tedavisindeki ikinci aşama ise yumurta toplama işlemidir. Bu işlem sırasında da büyük ağrılar oluşması gibi bir durum söz konusudur. Fakat bu ağrıların hissedilmemesi için hastaya narkoz verilmektedir. Anestezi altında yapılmayan bir yumurta toplama işlemi hastanın şiddetli ağrılar duymasına neden olacaktır. Yumurta toplama işlemi yapıldıktan sonra hastanın o gün dinlenmesi önerilir. Gündelik işlerini yapması veya o gün için bir program yapmaması tavsiye edilir. Yumurta toplama işleminden sonra hastalarda hafif derecede kasık ağrıları oluşabilir fakat bu ağrılar ağrı kesici ilaçlarla giderilebilir.

Tüp bebek tedavisinde son aşama ise embriyo yerleştirilmesidir. Bu işlem sırasında ince, uzun bir plastik çubuk ile embriyo rahme yerleştirilir. Embriyo yerleştirme, diğer adıyla embriyo transferi hiç ağrı duyulmayan bir işlemdir. Hastaların hiç ağrı hissetmediği aşamadır. Bu üç aşama içerisinde en fazla ağrı yumurta toplama işleminde oluşmaktadır. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi bu işlem sırasında hastaya anestezi uygulanmaktadır.

İlgili aramalar: tüp bebek tedavisinde ağrı olur mu? tüp bebek tedavisi acıtır mı? tüp bebek tedavisinin aşamaları nelerdir?