20 Kasım 2013 Çarşamba

Kiraz sapı faydalı mıdır?

Sponsorlu Bağlantılar:

Kiraz sapı faydalı mıdır?

Kiraz sapının halk arasında da bilinen ve eski zamanlardan beri kullanılmasına sebep olan bir çok sağlıksal faydaları bulunmaktadır. İdrar söktürücü, zayıflamak amaçlı, canlandırıcı bir etkiye sahip olan kiraz sapı, artrit, gut, eklem iltihapları, sindirim bozuklukları gibi rahatsızlıkların tedavilerinde destek olarak kullanılabilen bir bitkidir.

Herhangi bir yan etkisi bulunmayan kiraz saplarının, çok yoğun ve sık tüketilmesi karın ağrıları oluşturabilmektedir, bu nedenle kontrollü olarak tüketilmesinde fayda vardır. Kiraz sapları kolay bir işlem sonucunda hazırlanabilen çay şeklinde tüketilerek, içerisinde bulunan magnezyum, fosfor ve albümin gibi çok değerli maddelerden faydalanılabilir. Bir tutam kiraz sapının bir çaydanlığa konulması ve üzerine dökülecek kaynar suyla birlikte beş dakika kadar demlendirilmesi sonucunda, sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde üç defa tüketilerek kullanılabilir.

Gölge bir alanda iyice kurutulmuş kiraz saplarının demlenmesiyle birlikte kullanılması gereken kiraz sapı çayı, günde üç defa dan fazla tüketilmemelidir.Bazı başka bitkilerle birlikte karıştırılarak demlenmiş olan çaylar ise, ayak şişkinlikleri ve hastalıklarında da rahatlatıcı etkileri nedeniyle kullanılmaktadır.

Binlerce yıldan beri sağlığa faydaları bilinen ve doğal bir ilaç olarak çeşitli hastalıkların tedavilerinde destek olarak kullanılmakta olan kiraz saplarının, gölgede ve iyice kurutulmasına dikkat ederek, demleme sırasında içerisine şeker ve benzeri başka maddeleri koymamak gerekmektedir. Doğal haliyle tüketilmesi daha yararlı olsa da, tadından kaynaklanan acılığı gidermek için az miktarda şeker katılarak ta tüketilebilir.

İlgili aramalar: kiraz sapı faydalı mıdır? kiraz sapının faydası var mıdır? kiraz sapı zayıflatır mı?