10 Kasım 2013 Pazar

Pişik olmanın nedenleri nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Pişik olmanın nedenleri nelerdir?

Pişiğin oluşmasının nedenleri arasında, bölgenin iyi havalanmaması, temizlik ve benzeri travmalar sonucu oluşan tahrişler, bölgenin sürekli ıslak kalması, vücudun idrar ve dışkı gibi etkenlere uzun süreli olarak maruz bırakılması bulunmaktadır. Bununla birlikte sıcaktan kaynaklı olarak kıvrım bölgelerinde sürekli oluşan terlemeler de pişik oluşmasında önemli rol oynarlar.

Terlemeye, idrar ile dışkıya sürekli olarak maruz kalan bölgelerin bu etkilerden kurtarılması pişiğin oluşmasının önüne geçebilmek için gereklidir. Doğru bir bez seçimi ve bağlama yöntemi ile bebeklerin rahat etmelerinin yanı sıra altlarının havalanmasının sağlanması, pişiklerin önlenmesinde önemli detaylardır.

Temizlik malzemeleri, temizleme sırasında ovalama, dışkı ve idrara uzun süre maruz kalma gibi durumlar pişiklerin ortaya çıkmasında en etkili nedenlerdir. Bu aşamadaki pişiklerin kremler veya yağlar yardımıyla ve aynı zamanda sürekli bir bakımla altının sürekli temiz ve kuru tutulmasıyla geçirilmesi gerekir. Tedavi önlemlerinin hızlı bir şekilde alınmaması durumu, pişiklerin daha büyük komplikasyonlara, mantar enfeksiyonlarına dönüşmesine sebep olabilir.

İlgili aramalar: pişik olmanın nedenleri nelerdir? pişiğin sebebi nedir? pişik neden olur? bebek pişik niçin oluyor?