13 Kasım 2013 Çarşamba

RSV nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

RSV nedir?

Tıp dilinde Respiratuar Sinsisyal Virüs olarak adlandırılan virüsün kısaltması olan RSV, her yaştaki kişide alt rsv aşısı yaptırmak zorunlu mu? solunum yolları enfeksiyonu oluşturan son derece bulaşıcı bir virüs türüdür. Özellikle yeni doğan bebekler ve çocuklar üzerinde şiddetli enfeksiyonlara yol açan bir virüs olan RSV’den yeni doğan bebeklerinizi ve çocukları korumak için çeşitli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Yenidoğan bebekler en fazla iki veya üç yaşına kadar RSV virüsünden kaynaklanan bir üst solunum yolları enfeksiyonu geçirir, Rsv virüsüne karşı tam bir bağışıklık kazanılmadığı için aynı anda üst üste veya sonradan tekrarlayan şekilde enfeksiyonlar görülebilir. Üç yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinlerde bu enfeksiyonlar, burun akıntısı, kırgınlık, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve öksürük gibi sonuçlar ortaya koyarak kısa süre içerisinde hafif bir şekilde atlatılabilirken, özellikle üç yaşın altındaki çocuklarda çok şiddetli sonuçlar ortaya koyabilir.

RSV virüsü damlacık yolu ile bulaşan bir virüstür ve bu sebeple yeni doğan bebeklerin hasta olan, burun akıntısı yaşayan kişilerle temas ettirilmemesine ve bebeğe yaklaşan kişilerin hijyen koşullarına azami derecede önem göstermek gerekmektedir.

İlgili aramalar: rsv nedir? rsv'nin açılımı ne? rsv aşısı nedir? rsv aşısı niçin yapılır?