4 Kasım 2013 Pazartesi

Ses neden kalınlaşır?

Sponsorlu Bağlantılar:

Ses neden kalınlaşır?

Ses kalınlaşması oldukça ciddi sonuçlara neden olabilecek bir rahatsızlık türüdür. Özellikle bir haftayı aşan ses kalınlığı şikayetlerin de mutlaka bir uzmana başvurulması gerekmektedir. Ses kalınlaşması veya çatallaşması üst solunum yollarında yaşanmakta olan çeşitli enfeksiyonlar sebebiyle oluşabildiği gibi, ses tellerine aşırı yüklenme, ses tellerinin çeşitli nedenlerle tahriş olması ve çok sık rastlanılan bir şikayet türü olarak yoğun sigara kullanımı gibi nedenlerle ortaya çıkmaktadır.

Ses kalınlığının tedavisi genellikle nedenin belirlenerek, bu nedene göre uygulanacak tedaviler süreçleri aracılığıyla yapılır. Ancak bir haftayı aşan ses kalınlaşması şikayetleri çok daha riskli rahatsızlıkların işareti olabilmektedir. Erken dönemde müdahale edildiğinde bu risklerin önüne geçebilmek mümkünken, geç müdahalelerde, cerrahi tedavi yöntemleri bile olumlu sonuç vermeyebilmektedir. Bu nedenle ses kalınlaşması son derece ciddiye alınması ve mutlaka bir uzmanın görüşüne başvurulması gereken bir rahatsızlık türüdür.

İlgili aramalar: ses neden kalınlaşır? sesin kalınlaşmasının nedeni nedir? seste kalınlaşma neden olur? konuşurken sesin kalın çıkması