9 Kasım 2013 Cumartesi

Siğile ne sürülür?

Sponsorlu Bağlantılar:

Siğile ne sürülür?

Human popilloma virüs veya kısaca HPV olarak bilinene bir virüsün kişiye bulaşması sonucu ortaya çıkan siğil, vücudun farklı bölgelerinde et benine benzeyen dokuların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bulaşıcı bir özellik taşıyan siğil, bu nedenle tehlikeli hastalıklar arasında görülmektedir. Bununla birlikte yaşamsal bir risk oluşturmazlar. Genital bölgelerde ortaya çıkan siğiller ise, belirli bir aşamadan sonra kanser riski taşımaktadır.

Deride bulunan herhangi bir açıklık, yara gibi boşluklardan temas sonucu bulaşabilen HPV, bulaştığı bölgeye göre yüzde, ayakta, elde, parmaklarda, genital bölgelerde ortaya çıkabilmektedir. Sağlam deriden bulaşması oldukça güç olan HPV, insandan insana, hayvandan insana veya herhangi bir ortamda bulunuyorsa ortamdan insana temas yoluyla bulaşabilir. Siğilin farklı çeşitleri olması, tedavilerinde farklı türde olmasına sebep olmaktadır. Ancak tedaviler genelde siğilin olduğu bölgeye çeşitli asit içerikli ilaçların sürülmesi şeklinde, dondurarak veya yakarak tedavi edilmesi yönündedir. Cerrahi müdahale ile kesilerek çıkarılması başvurulan bir yöntem değildir. Lazerle yakılarak uygulanan bir tedavi yöntemi olmakla beraber en son başvurulan yöntemlerden biridir.

Eski zamanlardan beri, halk arasında siğil tedavisi için incir yaprağı ve sütleğen bitkisi kullanılmaktadır. İncir yaprağı ve sütleğen bitkisi koparıldığında, koparıldığı bölgeden akan süt, siğil oluşumunun üzerine sürülmesi şeklindeki bu uygulama siğil geçene kadar devam ettirilmekle birlikte, tıbbi bir dayanağı bulunmamaktadır. Siğil tedavi sonrasında tekrarlama riski bulunan ancak aynı zamanda kendiliğinden geçme olasılığı da bulunan bir rahatsızlıktır.

İlgili aramalar: siğile ne sürülür? siyili ne geçirir? siyil nasıl geçer? siğilin tedavisi nedir?