17 Kasım 2013 Pazar

Vajinada şişlik neden olur?

Sponsorlu Bağlantılar:

Vajinada şişlik neden olur?

Vajinanın sağ veya sol tarafında ortaya çıkan şişlikler çok sık karşılaşılan şikayetlerden biridir. Özellikle Yirmili yaşlarda bulunan ve düzenli cinsel ilişki yaşayan bayanlarda sık karşılaşılan bu şişlikler, vajanın sağ ve sol tarafından bulunan ve Bartholin adı verilen bezlerden kaynaklanmaktadır. Bartholin salgı bezleri vajinanın kuru kalmaması ve özellikle cinsel ilişkiler sırasında kaygan olmasını sağlayan önemli bezlerdir.

Genellikle hijyen kuralarına tam uyulmamasıyla ortaya çıkan bu bezlerdeki çeşitli tıkanmalar, salgılanan sıvının bu kanallarda birikmesine neden olabilir ve bu durum şişkinlikleri oluşturur. Bu tür şişkinliklerle karşılaşılması durumunda, hijyen koşullarını acilen sağlamalı ve sıcak suyla ovmak şeklinde kanalın tekrar açılmasını sağlamalısınız. Ancak bu durumda başarılı olamıyorsanız ve şişlikler büyüyorsa mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

Vajinada şişlik niçin olur? vajinanın sağında şişlik olmasının nedeni nedir? vajinanın sol tarafında şişme oluşunun nedenleri nelerdir?