5 Kasım 2013 Salı

Pişik nasıl önlenir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Pişik nasıl önlenir?

Bebeklerde oluşabilen pişiklerin önüne geçmek için öncelikli olarak doğru bebek bezi seçimi yapılması gereklidir. Bebeklerimizin boyutlarına en uygun ve aynı zamanda havalandırma iyi yapan bebek bezlerinin seçilmesi, pişiği önlemenin ilk kuralıdır.

Bebeklerimizin alt bakımlarının mutlaka sadece su yardımıyla yani ıslak bezler aracılığı ile yapılması gereklidir. Kullanılacak hazır olarak satılan bebek bezleri pişik oluşumunda önemli rol oynarlar. Temizliğin ardından bebeklerin kurulanmasına dikkat ederek, hiçbir bölgesinin ıslak kalmaması sağlanmalıdır. Bunun için her alt değişiminden sonra 10-15 dakika bebeğin altının açık kalarak havalanması sağlanmalıdır. Havalandırma yapılan ortamın soğuk olmamasına dikkat edin.

Son olarak yeniden altı bağlanmadan, pişik önleyici krem, zeytinyağı veya badem yağı gibi yağlarla pişiklerin oluşma ihtimali en yüksek olan kasık, kalçalar ve genital bölgelerinin yan kısımlarına sürülmesi gereklidir. Bebeklerin altlarının yaklaşık olarak 2-3 saatte bir olmak üzere değiştirilmesi, idrarla vücudunun daha az temas etmesini sağlayarak pişik önlemede gerekli bir önlemdir. Ancak dışkı kokusunun alındığı veya fark edildiği durumlarda bebeklerin altlarının en kısa sürede değiştirilmesi gereklidir. Dışkıların idrara göre pişik oluşturma olasılıkları çok daha yüksektir.

İlgili aramalar: pişik nasıl önlenir? pişiği önlemek için ne yapılır? bebeğin altının pişik olması nasıl engellenir?