22 Ekim 2013 Salı

Bebek neden hapşırır?

Sponsorlu Bağlantılar:

Bebek neden hapşırır?

Özellikle yeni anne olan bayanlar bebeklerinin en ufak hapşırmasında oldukça büyük bir evham yapabilmektedir. Öyle ki hemen bir doktora gösterme telaşı içerisine girebilmektedir. Ancak annelerin bu denli bir telaşa kapılmasına neden bulunmamaktadır. Çünkü bebeler oldukça sık olarak hapşırmaktadırlar.

Bunun en temel nedeni ile de hapşırmak bebekler için pek çok zaman gayet normal olan bile refleks ve vücutlarının vermekte olduğu normal bir reaksiyondur. Bebeklerin hapşırması konusunda uzmanlar, bebek hapşırığının bir refleks olduğunu, bu refleksin de burun mukozasının uyarılmasıyla ortaya çıktığını belirtmektedirler.

Bebeğin özellikle de kaloriferli evlerde kuru hava ve toz ile temas etmeleri sık sık hapşırmalarına yol açmaktadır. Çok hafif ısı değişiklikleri, hatta ışık ve güneş bile bir bebeğin hapşırmasına neden olabilmektedir. Bu noktada da unutulmaması gereken bu hapşırıkların bebeğe herhangi bir zararının bulunmadığıdır. Bu neden dolayısı ile de annelerin hapşırığı değil, öksürüğü dikkat vermesi gerekmektedir.

İlgili aramalar: bebek niçin hapşırır? bebeğin hapşırması hasta olduğunu mu gösterir? bebeğim hapşırıyor acaba hasta mı?