24 Ekim 2013 Perşembe

Emziren anneler hangi ilaçları kullanabilir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Emziren anneler hangi ilaçları kullanabilir?

Emziren annelerin ilaç kullanımları çok zorunlu kalınmadıkça tavsiye edilen bir durum değildir. Kullanılan ilaçlar yoluyla vücuda alınan maddeler emzirme yoluyla bebeğe ulaşarak, bebekte birçok farklı sorunun ortaya çıkmasına neden olabilirler. Bu sorunlar kronik veya ileri düzeyde hastalıkların oluşmasına kadar varabilmektedir.

Yeni doğan bebekler hassas bir gelişim sürecinden geçtikleri için ve anne sütü bebeklerin gelişim sürecindeki en önemli faktör olduğu için ilaç kullanılması büyük sakıncaların ortay çıkmasına sebep olabilmektedir. Ancak annenin kronik rahatsızlıkları dolayısıyla ilaç kullanması zorunluluğu var ise, uzman doktorların denetiminde bebek ve emzirme faktörünün değerlendirilmesinin ardından çözümler üretilmektedir.

Emziren annelerin genel problemlerinden biri olan ve emzirmeden kaynaklanan ağrı ve acının önüne geçebilmek için yine uzman bir doktorun görüşüne başvurulmalıdır. Bununla birlikte, bebeğin yaşıyla doğru orantılı olarak, o yaştaki bir bebeğin kullanabileceği tüm ilaçların anne tarafından kullanılmasında bir sakınca görülmemekle birlikte, kullanılan her ilacın mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

İlgili aramalar: çocuk emzirenler hangi ilaçları kullanabilir? emziren anneler ne tür ilaçlar alabilir? çocuk emziriyorum ilaç kullanabilir miyim?