3 Ekim 2013 Perşembe

Tüp bebek tedavisinde cinsel ilişki

Sponsorlu Bağlantılar:

Tüp bebek tedavisinde cinsel ilişki

Bu önemli konu, genel olarak sorulamayan sorular arasında olmakla birlikte, tüp bebek merkezlerindeki uzmanlar ile tam bir ekip çalışmasının gerektiği ve bu sebeple her türlü soru ve sorunun mutlaka uzmanlara iletilmesi, tedavinin başarısı açısından bir zorunluluktur.

Tüp bebek tedavileri adet başlangıcının ikinci veya üçüncü günü itibariyle başlayarak, ortalama olarak on altı gün sürebilen bir tedavi sürecidir. Tüp bebek tedavisin sonu ile tedavinin sonucunun alınması yaklaşık olarak bir ayı bulabilen bir süreçtir.

Tüp bebek tedavilerinde kadının yumurtlamasını ana prensiptir ve bu sebeple çeşitli hormon tedavileriyle kadının yumurta sayısı arttırılmaktadır. Yumurtaların aşırı çoğalması ve büyümesi sebebiyle kadınlarda cinsel ilişki ağrılara neden olabilir. Tedavinin ilk aşamasında ki süreçte herhangi bir cinsel ilişki yasağı yoktur.

Yumurtaların toplanarak ana rahmine yerleştirilmesi süreci, yani transfer işleminden sonra gebeliğin kesinleşmesine kadar olan süreç içerisinde cinsel ilişki kesinlikle önerilmemektedir. Gebelik testinin ardından tedavinin olumlu sonuçlandığının belirlenmesinden sonraki dönemde, bebeğin kalp atışlarının ortaya çıkacağı zamana kadar cinsel ilişki yasağı devam etmektedir.

Gebelik döneminin sağlıklı bir ilerleyiş dönemine girmesinden sonra cinsel ilişki yasağı ortadan kalkar. Tüp bebek tedavisi sırasında yaşanacak olan cinsel ilişkilerin kesinlikle doktor kontrolünde ve önerisinde ki süreler içerisinde yapılması gerekmektedir.

İlgili aramalar: tüp bebek tedavisi süresince cinsel ilişkiye girilir mi? tüp bebek tedavisi görürken cinsel ilişki olur mu?