13 Ekim 2013 Pazar

Hamilelikte kulak tıkanıklığı

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilelikte kulak tıkanıklığı

Hamilelik sırasında annenin vücudunda yaşanmakta olan hormonal değişiklikler, doğrudan birçok etkiyi ortaya çıkarabilmektedir. Bunlardan en sık rastlanılan sorunlardan biri olan kulak tıkanması, hamilelik esnasında genellikle burun tıkanmasının hemen ardından ortaya çıkabilmektedir.

Hamilelik sırasında yaşanmakta olan hormonal değişiklikler sebebiyle bozulan orta kulan havalandırması, tıkanıklık, çınlama ve dolgunluk gibi kulak sorunlarının giderek şiddetlenmesi şikayetlerini de ortaya çıkarabilir. Östrojen hormonunun hamilelik sırasında vücudun pek çok bölgesinde oluşturduğu damarlanma ve hücreler arası sıvı akışı durumu ya da bilinen diğer adıyla ödemin geniz boşluğunda oluşmasından kaynaklanan hava kanallarının kapanması veya daralmasına bağlı olarak, orta kulakta negatif bir basınç etkisinin oluşmasına ve tıkanıklıkla beraber çınlama ve basınç hissinin oluşmasına sebep olur.

Burnun kapatılarak oluşturulan basınç sayesinde kulakların açmaya çalışılması yöntemi halka arasında sıklıkla kullanılan bir yöntem olmakla birlikte, olumsuz sonuçlar doğurabilecek ve yapılmaması gereken bir harekettir. Bunun yerine sakız çiğnemek ve bol bol su içerek yutkunmanın sağlanması yöntemleri tercih edilmelidir.

İlgili aramalar: hamilelikte kulak tıkanıklığı, gebelikte kulak tıkanması