7 Ekim 2013 Pazartesi

Tüp bebek tedavisi için şartlar nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Tüp bebek tedavisi için şartlar nelerdir?

Ülkemizde toplumumuzun çiftlerinin yaklaşık olarak yüzde on beşlik bir bölümü değişken sebeplere bağlı olarak çocuk sahibi olamamaktadır. Bununla birlikte bu yüzde on beşlik bölümün tamamına tüp bebek tedavisi uygulanmamaktadır. Tüp bebek tedavisi uzmanlara başvurarak ve çeşitli kısırlık tedavisi yöntemleri denendikten sonra uygulanan bir tedavi biçimidir.

Tüp bebek tedavisi uygulanmakta olan hastalar üç ayrı gruba bölünmektedir. Bunlardan ilki hanımlara bağlı olarak gelişen faktörlerden kaynaklı tedavi sürecidir, örneğin; Hastanın rahime giden kanallarının kapalı olduğu durumlar, yumurtlama fonksiyonunda yaşanan bozukluklarda, az yumurtlama veya aşırı yumurtlama yapıldığı durumlarda, tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.

Diğer bir grup olan ülkemizde sıklıkla karşılaşılan erkeğe bağlı faktörlerden dolayı uygulanan tüp bebek tedavileridir. Bu grupta erkekteki sperm sayısının azlığı veya sperm hareketinin azlığı gibi birçok nedene bağlı olan hastalıkların tedavisi amacıyla başvurulan yöntemdir.

Diğer bir grup olan hem erkekten hem de bayandan kaynaklanan bazı sorunlar sebebiyle oluşan kısırlığın tedavisinde başvurulan bir tedavi yöntemidir. Uzmanlar tarafından çocuk sahibi olunamamasıyla ilgili olarak yapılan tetkikler, incelemeler ve sorunun saptanmasından sonra soruna yönelik tedavi yöntemlerinin denenmesinin ardından olumsuz sonuç alınmasıyla birlikte tüp bebek tedavisi yapılmasına karar verilir.