29 Ekim 2013 Salı

Tüp bebek tedavisinin riski var mı?

Sponsorlu Bağlantılar:

Tüp bebek tedavisinin riski var mı?

Tüp bebek tedavilerin de en önemli risk olarak tedavinin başarılı olmamasıdır. Tedavi amacıyla yapılan bu işlemin başarısız olması uzmanlar tarafından bir risk olarak değerlendirilmektedir. İkinci sıradaki diğer risk olan çoğul gebelik riski, tüp bebek tedavilerinin bir komplikasyonu olarak görülmektedir. Sağlık bakanlığının bu konuda düzenlediği yeni bir yönetmelikle, tüp bebek tedavilerinde, ebeveynler tarafından avantaj olarak görülen birden fazla embriyonun anne rahmine yerleştirilmesi işlemi sonucunda ortaya çıkabilen çoğul gebelikler sınırlandırılmıştır. Günümüzde embriyo transferleri iki adetten fazla yapılmamaktadır.

Üçüncü sıradaki ve sıklıkta karşılaşılan diğer bir risk olan, yumurtaların sayısının arttırılması amacıyla kullanılan ilaçlar sebebiyle fazla sayıda yumurtanın oluşması sonucu ortaya çıkabilen Hiperstimilasyon sendromu olarak bilinen, fazla sayıda yumurtanın cevap vermesine bağlı olarak karın içerisinde sıvı toplanması riskidir. Ancak uzman kontrolü altında yapılan tüp bebek tedavilerinde tüm bu risklerin minimuma indirilmesi için, tedavinin başından itibaren itina ile çalışılmaktadır.

İlgili aramalar: tüp bebek tedavisi riskli midir? tüp bebeğin tehlikesi var mı? tüp bebek tedavisinin anne için sakıncası var mı?