10 Ekim 2013 Perşembe

Hamilelikte nefes darlığı neden olur?

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilelikte nefes darlığı neden olur?

Hamileliğin 28. Haftasından sonra sıklıkla görülen bir şikayet türü olan nefes darlığı, uzmanlar tarafından olağan görülen bir yan etkidir. Gebeliğin ilerlemesine bağlı olarak genişleyen rahim, göğüs kafesinde bulunan organları yukarıya doğru itmeye başlar ve hamilelik ilerledikçe bu itiş daha da fazlalaşır. Bu durumdan etkilenen diyafram ve özellikle ciğerlerin hareketleri doğal olarak kısıtlanır.

Fazla kilolu veya sigara kullanma alışkanlığı olan annelerde, nefes darlığı daha önce de görülebilmektedir. Bununla birlikte hiçbir iş yapılmadığında ve oturduğunuz yerde nefes nefese kalma gibi bir etkinin görülmesi durumunda veya hamileliğin erken aşamalarında yaşanan nefes darlıkları başka bazı ve önemli hastalıkların habercisi olabileceğinden mutlaka bir uman doktorun görüşüne başvurulması gerekir. Hamileliğin özellikle sekizinci ayın nefes darlığı şikayetleri en çok görülen zaman dilimidir.

İlgili aramalar: hamilelikte nefes darlığının nedenleri nelerdir? gebelikte nefes darlığı niçin olur? hamilelikte nefes daralması, gebelikte nefes almada güçlük