7 Mayıs 2013 Salı

Ayak Kokusu Nasıl Önlenir?

Sponsorlu Bağlantılar:

AYAK KOKUSU NASIL ÖNLENİR?

Ayak kokusu, özellikle yaz aylarında bize ve çevremize rahatsızlık veren, sinir bozucu bir sağlık sorunudur. Fakat ayak kokusunu önlemek için bazı basit önlemler alabilir ve bu sorunun üstesinden kolaylıkla gelebiliriz. Öncelikle ayak kokusunun nedeninin ayaktaki havasız ve nemli ortam olduğunu, bu ortamın ayakta kötü kokuya sebep olan bakterilerin üremesine yardımcı olduğunu bilmek gerekir. Ayak kokusunu önlemek için alabileceğimiz önlemler şunlardır;

1. Mümkünse günlük olarak ayakkabı değişmek değil ise giydiğimiz ayakkabıyı giyip çıkardıktan sonra açık bırakıp havalanmasını sağlamak.

2. Ayakkabı nemli kalıyor ise mutlaka kurumasını sağlayacak havadar bir ortama koymak.

3. Terlemeyi alan pamuklu çoraplar giymek. Ayakta terleme yapan naylon çorapları giymemek ve giydiğimiz çorapları günlük olarak değiştirmek.

4. Ayaklarımızı eve geldikten sonra ve yatmadan önce yıkamak. Yıkadıktan sonra parmak araları da dahil olmak üzere iyice kurulamak.

5. Doğru ayakkabı seçimi yapın. Yeterince hava almayan bir ayakkabı ayağın terlemesine ve bakteriler için güzel ama bizim ve çevremizdeki insanlar için kötü bir ortamın oluşmasına sebep olur. Özellikle yaz mevsimleri için bol gözenekli ayakkabılar tercih edilmelidir.

Ayak kokusu için alabileceğimiz basit önlemler bunlardır. Bunların dışında, tüm eczanelerde bulunan, ayak kokusunu önleyici medikal ve kozmetik bazı ürünler kullanılabilir. Bu ürünler ayağı dezenfekte ederek ayaktaki kokuya sebep olan bakterilerin üremesini sınırlar. Bu ürünler genelde krem ve losyon şeklinde piyasada bulunur.

Eğer ayakta mantar ya da başka bir cilt hastalığı gibi, tıbbi tedavi gerektiren başka bir durum söz konusu ise öncelikle bu sorun bir cilt hastalıkları uzmanından yardım alarak çözülmelidir. Eğer kokuya neden olan tıbbi bir durum söz konusu değil ise yukarıdaki önlemleri almak çoğu zaman yeterli olur.

İlgili aramalar: ayak kokusu nasıl önlenir? ayak kokusunu önlemek için ne yapmak gerekir?