2 Mayıs 2013 Perşembe

Hamilelik Lekeleri Neden Olur?

Sponsorlu Bağlantılar:

HAMİLELİK LEKELERİ NEDEN OLUR

Hamilelik döneminde kadınların fizyolojilerinde birçok değişiklik gözlenebilmektedir. Bu değişikliklerden biri de anne adaylarının ciltlerinde oluşan lekelerdir. Kadınların bu dönemlerde yaşadıkları cilt lekeleri sorunu genel olarak yüz bölgesinde görülmektedir. Kadınların ciltlerinde ortaya çıkan cilt lekeleri kahverenginde olmakla birlikte hamilelik dönemindeki artan hormonlar sonucunda oluştuğu saptanmıştır. Bilindiği gibi kadınlarda salgılanan östrojen hormonu hamilelik döneminde fazlalaşmaktadır. Fazlalaşan östrojen hormonu cildi renklendiren pigmentleri etkiler ve bu durumun sonucunda cilt lekeleri meydana gelir. Cilt lekeleri genel olarak esmer tenli kadınlarda görülmekte olup, hamileliğin 5. aylarında ortaya çıkmaktadır.
gebelik lekeleri
HAMİLELİK LEKELERİ NASIL GEÇER

Hamilelik döneminde her anne adayı cilt lekesi sorunu yaşamaz. Zira bazı kadınların ciltleri halihazırda cilt lekesi oluşumuna daha müsaittir. Bu durum kalıtsal özelliklere bağlıdır. Bu nedenle kimi anne adayları hamilelik dönemlerinde herhangi bir cilt problemi yaşamaz. Ancak hamilelik döneminde yaşanan cilt lekesi problemi için anne adaylarının endişelenmemesi gerekmektedir. Zira bu dönemde yaşanan cilt lekesi sorunu doğum ile birlikte yavaş yavaş normale dönmektedir.

Cilt lekelerinin oluşumu hızlandıran bir takım etkenler de bulunmaktadır. Hamilelik dönemlerinde kadınlar bu olumsuz etkenlerden uzak durarak cilt lekesi problemini en aza indirgeyebilir. Güneş, makyaj, cilt temizliği yapmamak gibi birçok durum cilt lekesi sorununu tetikleyebilmektedir. Bu sorunu yaşamak istemeyen anne adayları güneşe çıkarken mutlaka güneş kremi kullanmalı, makyaj ve cilt temizliklerini düzenli ve sağlıklı bir şekilde yapmaktadır.

İlgili aramalar: hamilelik lekeleri neden olur, hamilelik lekeleri nasıl geçer, hamilelik lekeleri ne zaman başlar