29 Mayıs 2014 Perşembe

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Korunmadan ilişkiye girildiğinde gebeliğin meydana gelmemesi için kullanılan gebelik önleyici haplardır. İlişkiden sonraki 72 saat içerisinde alınması gerekir. Cinsel ilişkiye girdikten sonra ertesi gün hapını kadınlar kullanır. Ne kadar erken alınırsa o kadar etkili olur, gebelikten koruma şansı artar. Ertesi gün hapı genellikle tecavüz vakalarında kullanılmakla birlikte, alınan tedbire rağmen ortaya çıkan gebeliği önlemede kullanılır. Hormon düzeylerini oldukça değiştirdiğinden sürekli bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Beraberinde ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Ertesi gün hapı gebelik olduktan sonra çocuğun doğmasını engellemek ya da kürtaj amaçlı kullanılamaz. Bu tür girişimler bir sonuç vermeyecektir. Bebek üzerinde de olumsuz bir etki göstermez fakat yine de gebeyken kullanmamak gerekir.

Ertesi gün hapı, yumurtlamayı ve embriyonun rahime tutunmasını engeller. Ayda sadece 1 defa kullanılabilir. Bir ay içerisinde 1'den fazla kullanmak karın ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik gibi yan etkilere sebep olabilir. Bu etkiler 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçer.

Ertesi gün haplarını doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayınız.