20 Mayıs 2014 Salı

Gebelikte Tetanos Aşısı Yapılır Mı?

Sponsorlu Bağlantılar:

GEBELİKTE TETANOS AŞISI YAPILIR MI?

Gebelikte döneminde canlı organizma içermeyen aşılar yapılabilir. Tetanos aşısı da bunlardan biridir. Kızamık, kabakulak, kızamıkçık ve suçiçeği aşıları bu kapsamın dışındadır. İnsanlar yeterli dozda tetanos aşısı olmuşsa, on yıl boyunca hastalığa karşı bağışıklık kazanırlar. Daha önceden tetanos aşısı olmamış gebelerin ya da bağışıklık süresi dolmuş olan gebe kadınların tetanos aşısı yaptırması tavsiye edilmektedir. Daha öncesinde tetanos aşıları yapılmış ve yapılan son aşının üzerinden on yıl geçmemiş olan gebelerin bu aşıyı olmasına gerek yoktur.

Gebelikte tetanos aşılarının yapılması, hastaların bağlı bulundukları Aile Hekimliği Birimlerince ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu verilere göre oluşturulan aşı takvimleri sayesinde aşıların yapılacakları tarihler, hastalara bildirilere aşılama durumlarının stabilliği sağlanmaktadır.

Gebelikte tetanos aşısı nasıl korunma sağlar?

Tetanos aşısı yapılan gebe kadınlarda meydana gelen antikorlar, anne karnında olan bebeğe geçmektedir. Böylece bebek yeni doğan döneminde tetanos hastalığına karşı korunmaktadır. Tetanos aşısı çoğunlukla gebeliğin ilk üç ayının dolmasından sonra yapılır. Gebeliğin 5. ve 6. aylarında iki doz halinde uygulanması tavsiye edilir. Çünkü tek doz halinde uygulanan tetanos aşısının koruma özelliği bulunmamaktadır. Gebelikte ve yeni doğan döneminde hastalık açısından korunma sağlanmak isteniyorsa, tetanos aşısı iki doz halinde uygulanmalıdır. Gebelikte yapılan iki doz tetanos aşısının koruma süresi 1-3 yıl arasındadır. Eğer koruma süresinin daha uzun olması isteniyorsa, ikinci doz aşı sonrasında altıncı ayda 3. aşı yapılmalı, bu aşıdan bir yıl sonra 4. aşı uygulanmalıdır. Bunlardan bir yıl sonra 5. Doz aşı yapılarak on yıl sürecek koruyuculuk sağlanmalıdır.