28 Eylül 2011 Çarşamba

Bebeğin Gazını Nasıl Çıkarırız?

Sponsorlu Bağlantılar:

Bebeğin gazını çıkarmanın en kolay yolu bebeğimizi emzirdikten sonra bebeği kaldırmakla olur. Anne bebeğini emzirdikten sonra göğsünü kapatıp kucağına yatırarak zaman kaybettiğinde bebeğin gazı sindirim sistemine geçmeye başlar. Bu sebepten dolayı bebek anneyi emmeyi bıraktığı an bebeği hemen anne veya baba omzuna yatırmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken husus bebeğin karnı annenin veya babanın omuzuna tam oturmuş olmalıdır. Yani bebeğin kafası değil midesi omuza gelmeli, bebeği yukarıda tutmalıdır. Bu şekilde yatırdıktan sonra omzumuza yatırdığımız taraftaki elimizle bebeğin sırtına bastırıp bebeği sabit tutarız ve diğer elimizle tokat şeklinde avucumuzu açarak bebeğin poposuna hafifçe altta yukarı doğru vururuz. Bu teknik iyi anlaşılırsa annenin, bebeğinin gazını çok kolay bir şekilde çıkarmasını sağlar. Teknikteki tutuş aşağıdaki fotoğrafta görülmektedir. Bu şekilde tutup alttan vurarak mutlaka iki kez gaz çıkarmasını sağlamalıyız.

bebeğin gazı nasıl çıkar

Bebeğin gazını çıkarmadan önce anne omuzuna temiz bir bez veya tülbent koymalıdır. Bunu koymamızın nedeni bebeğin ağzı annenin omuzuna değeceği için bebeğin ağzına toz girmesini önlemektir. Bu şekilde gazını çıkarttıktan sonra bebek emdiği fazla sütü kusarak çıkartabilir. Bu normal bir durumdur. Çünkü bebek ihtiyacının fazlasını emmiştir. Annenin böyle bir durumda bebeğinin hastalandığını düşünerek endişeye kapılmasına gerek yoktur.

Aramalar: bebeğin gazını çıkartma , bebeğin gazı nasıl çıkarılır, bebeğin gazı nasıl alınır, çocuğun gaz sancısı nasıl giderilir