30 Eylül 2011 Cuma

Hamileliğin Son Ayında Anne Karnında Bebek Ne Durumda Olur?

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilelik 9 ay değil, 9 ay 10 gündür. Son ay dediğimiz 36 ve 40 hafta arasıdır. Son ayda annenin doğum şeklinin ne olacağı belli olur. Doktorların önerisi, anne de veya bebekte anormal bir durum yoksa çoğunlukla normal doğum olmaktadır. Normal doğum yapabilecek anneler bu son ayda yavaş yavaş bebeklerinin doğum kanalına ilerleyişini gözlemleyeceklerdir. Bazen rahim kasılmaları olabilir. Bundan kesinlikle korkmamaları gerekir. Bu hamilelikte olağan bir durumdur. Olağan olmayan ve anne adayının doktora başvurmasını gerektiren durumlar şunlardır:

1. Düzenli olarak 10 dakikada 3 kez giren ve 45-50 saniye kadar süren kasılmalar olursa.
2. Kanama olursa
3. Bebeğin hareketlerinde azalma olursa
4. Su veya nişan gelme durumu olursa

Sezaryen kararı alınmışsa 37,5 ile 39. hafta arasında belirli bir planlamayla olur. Sezaryen veya normal doğum hangisi olursa olsun eğer doğum hastanede yapılıyorsa anne adaylarına epidural doğum şansını kullanmaları önerilir. Epidural yöntemde belden uyuşturularak doğum gerçekleştirilir. Sezaryende anneyi uyutmadan tam anesteziyi sağlamak için, normal doğumda ise 10 cm rahim açıklığı sağlanana dek sancıyı azaltmak amacıyla kullanılan modern bir yöntemdir. Bu yöntem ülkemizdeki anestezi uzmanları tarafından iyi bilinmekte ve uygulanmakta olduğundan anne adaylarının epidural anesteziden korkmasına gerek yoktur. Hastanelerde de sıklıkla yapılmaktadır. Eğer doktor tarafından sezaryen kararı alınmışsa bunu tartışmamak gerekir. Ülkemizde sezaryen oranlarının yüksek olmasından hep şikayet edildiğini biliyoruz fakat unutulmamalıdır ki doktorun tek amacı bebeği annesine sağlam bir şekilde teslim etmektir. Bunun başka bir amacı yoktur.

Aramalar: gebeliğin son ayından neler olur, hamileliğin son ayında bebek ne durumdadır, hamileliğin son günlerinde anne karnındaki bebeğin durumu nasıldır.