27 Eylül 2012 Perşembe

Parapsikoloji

Sponsorlu Bağlantılar:

PARAPSİKOLOJİ
Yunanca (Para), yan, öte, uzantı gibi anlamlar taşımaktadır. Akıl üstü olayları araştıran bilim dalına parapsikoloji adı verilir. Dünya ile öbür dünya arasındaki olaylar için tek adres parapsikolojidir. Biraz şakayla da söylense bu söz gerçek yerini bulmaktadır. Enstitü'nün bilim adamları fizik ötesi algılama olaylarını incelemektedirler. Bazı bilinç altından kaynaklanan ruhsal rahatsızlar, şeytan, hayelet görme gibi olaylara parapsikolojide medyum psikozları denir. Bu tür rahatsızlıklar, parapsikolojinin tedavi alanına girer.

Ancak İsrail'li medyum Uri Geller, televizyon kameralarının önünde kendisini izleyen 10 binlerce insanın çatallarını büküp, bozuk saatlerini tamir ederek halkı şaşkına çevirirken, parapsikologlar tarafından bir tür şarlatanlıkla suçlanmıştır.

Parapsikologlar için yine de giderek artan birçok sorunlar ortaya çıkmaktadır. Yılda bini aşkın kişinin başvurduğu enstitü, bazı insanların "Neden görünmeyen eller saçlarımı okşuyor?", "Çocuklarım neden uzaylılar tarafından yönetiliyor?", " Kimse oturmadığı halde iskemleler neden gıcırdıyor?" gibi sorularını yanıtlamak zorunda kalıyor, bu tür sorulara tamamen mantıklı, katıksız doğal cevaplar bulmaktadırlar. Örneğin, "Hayalet zırvadır." gibi. Yine de avrupada şeytana tapma, kara ayinler, ruh çağırma, hayalet tedaviciler gibi doğa ötesi olaylara inananların sayısı giderek artmaktadır. Yapılan bir araştırma, Alman vatandaşlarının dörte üçünün yerle gök arası bazı olaylara inandıklarını göstermektedir. Bunlar okulda öğrendiklerimizin düşlemeye bile izin vermediği türden olaylardır. Bu insanların yüzde 45'i bir kez de olsa, aklın açıklayamadığı bir olay yaşadıklarını öne sürmektedirler. Almanya'da bulunan 900 psikososyal danışma merkezinde birçok doğaüstü olaylar anlatan kişilerle uğraşılmaktadır.

Bazı ülkelerde parapsikolojik esaslar çok daha ciddi bir şekilde ele alınmaktadır. Örneğin, Amerika'da Princeton Üniversitesi'nde kurulan bu branş o başlangıç sermayesi olarak 5 milyon dolar almıştı.