28 Eylül 2012 Cuma

Phimose (Fimozis)

Sponsorlu Bağlantılar:

PHİMOSE Erkek cinsel organında, sünnet edilen derinin ön kısmının dar ve bazen içerden yapışık olması. Küçük çocuklarda bu bazen kendiliğinden açılır. Ancak çocukta böyle bir sıkıntı ortaya çıktıktan bir yıl sonra hala bir değişiklik saptanmazsa, ön derinin sünnet olayında gerçekleştiği şekilde giderilmesi yolu seçilir.

Bu durumdaki erkekler idrar yaparken veya deşarj olurken güçlüklerle karşılaşırlar. Bu nedenlede cinsel ilişkiden kaçındıkları görülür. Eski Fransız krallarından (1754-1793) yılları arasında yaşamış olan 16'ncı Louis'in de böyle bir sıkıntısı olduğu ve kraliçe Marie Antoinette'e hiç dokunmadığı söylenir. Kral sünnet olduktan sonra saray soyluları arasında gizlice, "Kralımız yeniden sesini duyurmaya başladı" diye eğlenceli bir dedikodu başladı. Phimose olayı her zaman doğuştan değildir. Bazen yaralanma iltihap, bel soğukluğu, frengi de buna yol açar. Neden olursa olsun, acil doktor müdahalesi gerektiren bir durumdur.

Müslümanlar ve Museviler, dini inançları nedeniyle, erken yaşlarda sünnet oldukları için fimozis adı verilen bu sıkıntıyı yaşamazlar. Sünnetin cinsel yaşam üzerinde de olumlu katkısı olduğu bilinmektedir. Sünnetli erkekler daha rahat ve uzun süre ilişkide bulunma olanağına sahiptirler.