30 Eylül 2012 Pazar

Prostat

Sponsorlu Bağlantılar:

PROSTAT
Erkek mesanesinin altında bulunan bezlere prostat adı verilir. Prostat 40 tane bireysel bezden oluşur. Tümüyle büyüklüğü bir kestane kadardır. Çevresinde kas lifleri ve doku bağlaçları mesanenin altındaki idrar kanalının etrafını sarmıştır. Prostatın şişmesi ya da büyümesi idrar kanalı rahatsızlıklarına sebep olur.

Prostat orgazmdan önce süt gibi alkalik bir salgı üretir. Bu salgı kaslar tarafından basınçla penisin içine itilir. Spermalar bu sıvının içinde serbestçe hareket edebilirler. Bunun bir görevi de idrar kanalında ve vajinada bulunan asitleri etkisiz hale getirmektir. Yaşı 45 ile 50'nin üzerindeki çoğu erkekte prostat büyümesi başlar.

Genellikle tümörler de oluşursa da bunların çoğu iyi huyludurlar. Adenom adı verilen bu tümörler ancak mesaneyi zor durumda bıraktıkları zaman tedavi gerektirir. Tedavi ameliyat yoluyla, yüzde 80 ise, elektro seksiyon aygıtıyla gerçekleşir.

İdrar borusundan içeri itilen özel bir aygıt fazla kısımları kesip dışarı çıkarır. Prostat kanserini adenomdan ayırmak gerekir. Bunun için ön analizler yapılması şarttır. Günümüzde erken teşhis edilen prostat kanserinin tedavi olanağı yüksek olduğundan, bu sorunun ihmal edilmemesi şarttır.

Prostat, erkeğin cinsel iktidarı açısından fazla önemli değildir. Ameliyattan sonra da cinsel alışkanlıklarında bir değişiklik olmaz. Hatta bazı erkekler cinsel durumların eskisinden de iyi olduğunu saptamış bulunmaktadırlar.