28 Eylül 2012 Cuma

Perverslik

Sponsorlu Bağlantılar:

PERVERSLİK
Latince (Perversio), normalin dışına çıkış sözcüğünden kaynaklanır. Perverslik günümüz psikologları tarafından en çok tartışılan sözcüklerden Birisi olmuştur. Perversliğin bilimsel açıdan sınırları kolayca çizilememektedir. Konu şimdi psikoterapistleri de zorlamaktadır.

Bazıları günümüzde normal çizgisinin dışına çıkan cinsel çoğu davranışların eski toplumlarda normal sayıldığını hatta günümüzün birçok toplumlarında hala da normal sayıldığını öne sürüyorlar. Örneğin Pasifik Adaları'ndan Polinezya'da uygulanan cenaze törenleri batılı sansasyon gazetelerinde aylarca yankılar oluşturmakta yüz kızartıcı bir olay gibi görünmektedir.

Bilim adamları için de normal ile pervers arasında bir çizgi çizmek aynı şekilde zorlaşmıştır. Eskiden koitisa yönelmeyen her türlü cinsel davranış perveslik olarak nitelenirdi. Hizmetçilerini döverek cinsel zevk duyduğu bilinen Fransız soylusu Marquis de Sade, pervers olarak tanınırdı. Günümüz psikologları ve terapistleri de perversliği sosyal bir olay olarak ele almaktadırlar. Buna göre perverslik toplumun ana kesiminin normal gördüğü olayların dışına çıkmaktır. Taraflar zevk aldığı sürece her türlü cinsel ilişkinin normal olduğunu kabul edenler vardır.

Zamanımızın çoğu cinsel terapi uzmanı pervers sözcüğünü bu nedenle kendi meslek alanından silme eğilimi göstermektedir.