17 Şubat 2013 Pazar

Hamilelikte Adet Kanaması Görülür Mü?

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilelikte Adet Kanaması Görülür mü?

Adet görmesi düzenli olan bir kadın beklenen adet kanamasının başlamaması, 2-3 gün gecikmesi halinde gebelik olasılığına da açık ise gebe kalmış olabileceğini düşünür. Her adet kanaması gecikmesinin nedeni gebelik değildir. Çeşitli enfeksiyonlar, metabolik bozukluklar, anemi (kansızlık), iklim değişiklikleri, psikolojik bozukluklar, aşırı sıkıntı ve üzüntüler de hamilelikte adet kanamasının gecikmesine neden olabilir.

Beklenen adet kanamasından 10-15 gün geçmedikçe ve diğer belirtilerle de desteklenmedikçe gebelik olasılığına şüphe ile bakılmalıdır. Bazı nadir durumlarda gebelikle beraber 1-2 ay bazen de gebelik süresince adet kanaması devam eder. Bununla beraber adet kanamasının görülmediği loğusalık ve menopoza giriş dönemlerinde de gebelik görülebilir.

Gebeliğin başlangıcı, genellikle son adet kanamasının başlangıç günü olarak kabul edilir. Bu da fertilizasyondan (döllenme) yaklaşık 2 hafta öncedir. Doğum zamanını güvenli hesaplanabilmesi ve gebelik süresinin doğru tahmini açısından adet dönemlerinin düzenli kaydedilmesi önem taşır.

İlgili aramalar: hamilelikte adet olur mu? gebelikte adet görülür mü?
Sponsorlu Bağlantılar: