15 Şubat 2013 Cuma

Kalça Çıkığı Nasıl Belli Olur?

Sponsorlu Bağlantılar:

BEBEKTE KALÇA ÇIKIĞI

Kalça çıkıklığı durumu bebeğin doğduğu esnada zaten var olabileceği gibi, zor doğum şartlarına bağlı olarak (bebeğin zor çıkarılması gibi), doğum sırasında da ortaya çıkabilir.

Kalça çıkığına özellikle evde yapılan doğumlarda daha sık rastlanır. Bu da genellikle doğumu yaptıran kişilerin bilinçsiz hareketlerinden kaynaklanır. Doğuştan kalça çıkıklığı ya da doğuştan kalça çıkması denilen bu sorun eğer erken dönemde farkedilmez ve tedavi edilmezse, ciddi bir şekilde yürüme bozukluğu ortaya çıkar.

Kalça çıkığı nasıl belli olur?
bebekte kalça çıkığı nasıl anlaşılır
- Bebeğinizi yatağın üzerine düz bir şekilde yatırdığınızda kalça çıkıklığının olduğu bacağı diğerinden daha kısa düşecektir.
- Bebeğinizin bacaklar serbest halde iken çıkık olan bacağa dışa dönük olarak duracaktır.
YAZININ DEVAMINA GİT

Sponsorlu Bağlantılar:


- Bacaklarını yan yana düz bir şekilde bitiştirdiğiniz zaman kalça ile birleştiği yerlerin iç kısımlarında bulunan kıvrımlar birbiri ile aynı hizada (simetrik) olmaz.
Eğer çocuğunuzun bacaklarında bir sorun hissediyorsanız mutlaka bir ortopedi uzmanına götürerek muayenesini yaptırın. Doktor tarafından erken teşhis edilerek tedavi edilmesi halinde, ileri yaşlarda herhangi bir sıkıntı ortaya çıkmayacaktır.