24 Şubat 2013 Pazar

Hamilelikte Kanamanın Nedenleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilelikte Vajinadan Kan Gelmesi

Normal devam eden bir gebelikte, durduk yere kanama olmaz. Ancak gebeliğin 3. ve 4. aylarında en sık görülen şikayetlerden birisi de kanamalardır. Gebelikte erken dönem kanamalardan düşük, 7. aydan sonraki kanamalardan ise erken doğum ve ölü doğum habercisi olarak şüphelenilmeli ve böyle durumlarda derhal doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Erken dönemde olan her kanama düşük değildir. Vajinal enfeksiyon, tahriş ya da miyom vb. diğer sebeplerle de anne adayında kanama görülebilir. Özellikle gebeliğin ilk aylarında cinsel ilişki yaşayıp vajinadan kan gelmesi birçok çiftte görülen bir durumdur. Bu kanama kısa süreli bir kanama ise sebebi tahrişten kaynaklı olabilir. Vajinada kuruluk var ise ve cinsel ilişki yaşandıysa bu yüzden bir miktar kanama olabilir. Hemen paniğe kapılmadan doktorunuza danışmanız gerekir.

Kanamalar her zaman olumsuzlukları işaret ettiğinden dikkatle değerlendirilmeli ve gebe en kısa zamanda sağlık kuruluşuna ulaştırılmalıdır. Doktorunuz kanamanın durumuna göre bazı ilaçlar verebilir.