26 Şubat 2013 Salı

Akdeniz Anemisinin Belirtileri ve Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar:

;Akdeniz Anemisi ve Akdeniz Anemisinin Belirtileri

Akdeniz anemisi rahatsızlığı, talasemi veya akdeniz kansızlığı olarak ifade edilmektedir. Bir tür kansızlık hastalığı olan bu rahatsızlık, alyuvarlardaki hemoglobinin yapısındaki bozukluklar neticesinde oluşmaktadır. Akdeniz anemisi hastalığı, isminden anlaşılacağı üzere Akdeniz’e kıyısı olan veya Akdeniz bölgesine yakın olan ülkelerde görülmektedir. Kalıtsal / İrsi olarak anne ve babadan çocuklarına geçmesiyle hastalık yayılmaktadır. Ve bu irsi/kalıtımsal olarak ebeveynlerden çocuklara geçmesine tıp dilinde “beta talasemi” olarak nitelendirilmektedir. Akdeniz anemisi hastalığının iki ayrı faktörü bulunmaktadır. Bunlar; talasemi minörü ve talasemi majörü olarak belirlenmektedir.

Akdeniz Anemisi Hastalığının Taşıyıcıları (Talasemi Minör) Faktörü

Talasemi minör, majör türüne göre hastalığı çok daha hafif bir şekilde yürütür. Hastalığın tek belirtisi kansızlıktır ve bu nedenle oldukça zor fark edilir. Ayrıca halsizlikte ortaya çıkabilmektedir fakat iş hayatınızdaki yorgunluğunuza bağladığınızdan anlamayabilirsiniz. Evlilik için gereken işlemlerden bir tanesi de kan almadır ve çoğu birey bu işlem sayesinde bu hastalığa yakalandığını ve taşıyıcısı olduğunu öğrenebilmektedir. Hastaların kan tahlillerindeki bir özellik olan serum (demir) sayısının oldukça fazla artması gözlemlenmektedir. Eğer ki hastalığın bu faktörüne sahip olan anne veya babadan sadece birisinde olsa bile çocukların bu hastalığa ve faktörüne yakalanma riski % 50 olmaktadır.

Talasemi Majör Faktörü

Talasemi majör, akdeniz anemisi hastalığının ağır şartlar altında seyir ettiği faktör olmaktadır. Tıp biliminde diğer bir ifadeyle Cooley Anemisi şeklinde de nitelendirilmektedir. Sağlıklı bireylerde 2 alfa ve 2 beta birimlerinden meydana gelen hemoglobin, bu faktörde 2 alfa sağlıklı bir yapı izlerken 2 beta sağlıksız bir işleyişle sistemde bozukluklara yol açmaktadır. Ve bu neticede alyuvarlarda % 90’a yakın oluşamadan ilik içerisinde biter / ölür. Bu da inefektif kan üretimi kısacası etkisi olmayan kan üretimi denilmektedir.

Akdeniz Anemisinin Tedavisi

Öncelikle kan nakilleri hastalığın tedavi edilmesinde en önemli noktadır. Ardından kemik iliği nakilleri yapılabilmektedir. Nakil yapma üzerine kurulu olan tedavi yöntemlerinde çeşitli iğneler ve ilaçlarda tedavi boyunca destek amaçlı olarak verilmektedir.
Sponsorlu Bağlantılar: