3 Ocak 2014 Cuma

Apse Nasıl Tedavi Edilir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Apse Nasıl Tedavi Edilir?

Apsenin tedavisi içerisinde biriken iltihabın boşaltılması şeklinde yapılır. Bu işleme drenaj denir. Apsenin kendiliğinden boşalmadığı durumlarda apse drenajı doktor müdahalesi ile yapılır. Perkütan apse drenajı dediğimiz ameliyatsız yöntem ile ya da cerrahi apse drenajı dediğimiz ameliyat yardımıyla apse boşaltılır. Perkütan apse drenajında öncelikle lokal anestezi ile apse alanı uyuşturulur. Alan steril sıvılarla temizlenir. Daha sonra özel iğneler yardımıyla apse içerisine ulaşılır ve apseden vücudun dışına uzanan bir kateter yerleştirerek apse içindeki cerahat boşaltılır. Apse drenaj işlemlerinin bir takım radyolojik tetkikler ile görüntülenerek yapılması başarı oranını arttırır.

Cerrahi apse drenajında amaç bölgedeki apse odağının ameliyat yardımıyla vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Bu operasyon için lokal anestezi ya da genel anestezi kullanılabilir. Tam steril alan olması oldukça önemlidir. Apse kesi yapılarak açılır ve cerahat vücut dışına boşaltılır. İşlem için kateter dediğimiz küçük plastik tüplerde kullanılabilir.

Apse drenajında enfeksiyon türüne göre drenaj öncesi ve drenaj sonrasında antibiyotik ilaçlar kullanılır. Apse boşaltıldıktan sonra içeride kalan bir miktar iltihapta ilaç tedavisiyle kurutularak apsenin tedavisi tamamlanır.

İlgili aramalar: apse nasıl tedavi edilir? abse nasıl boşaltılır? apse nasıl geçer? apsenin tedavisi nedir?