23 Ocak 2014 Perşembe

Evde Diş Ağrısını Geçirmenin Yolları

Sponsorlu Bağlantılar:

Evde Diş Ağrısını Geçirmenin Yolları

Diş ağrısı en babayiğit adamları bile ağrı karşısında güçsüz ve çaresiz bırakacak kadar şiddetli bir ağrıdır. Diş ağrısının kesin çözümü diş hekimine giderek ağrının nedeninin tespit edilerek buna yönelik tedavinin başlatılması ile mümkündür. Fakat bazı durumlarda hemen diş hekimine gidemeyebiliriz. Bu sebeple diş ağrısını geçirmek için evde yapılabilecek bir takım çözüm önerileri gözden geçirilebilir.

İlk etapta ağrı kesicilerden faydalanabiliriz. Ağrı kesiciler çoğu zaman etkili olmaktadır fakat belirli saat aralıkları ile ağrı kesiciye devam edilmesi gerekebilir. Piyasada diş ağrısı için satılan bir takım uyuşturucu jellerde bulunur. Bunlarda kullanılabilir.

İkinci bir çözüm önerisi ezilmiş sarımsağın ağız içinde ağrının olduğu bölgenin üzerine konulmasıdır. Bir diş sarımsağı havanda ya da başka bir alet yardımıyla döverek ezin. Daha sonra bunu ağrıyan dişinizin üstüne koyun. Bir çok kişi bu yöntemin işe yaradığını söylemektedir.

3. olarak bir çok insanın bildiği karanfil diş ağrısından kurtulmak için kullanılabilir. Yaklaşık 15-20 kurutulmuş karanfili sıcak suya koyarak bir süre bekletin. Karanfilin özü suya çıktıktan sonra bu suyun soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra bu suyla 1-2 dakika gargara yapın. Ayrıca karanfili havanda ezip ağrının olduğu bölgede bekleterek uyuşturucu etkisinden faydalanabilirsiniz. Ağrınız tamamen geçmese bile epey hafifleyecektir.

Ayrıca diş ağrısını tetikleyen bir takım şeylerden de uzak durmanız gerekmektedir. Bunlara kısa değinmek gerekirse; kola, gazoz, soda gibi asitli içeceklerden uzak durmak gerekir. Sıcak ve soğuk içecekleri bir pipet yardımıyla için. Hassas dişlere özel bir diş macunu kullanın. Yumuşak kıllara sahip bir diş fırçası kullanın. Hızlı ve sert diş fırçalamayın. Yavaşça ve dikkatlice dişlerinizi fırçalayın.

İlgili aramalar: evde diş ağrısı nasıl geçer? diş ağrısı için evde neler yapılabilir? diş ağrısından nasıl kurtulabiliriz?