5 Mart 2015 Perşembe

Gençler Kalp Krizi Geçirir Mi?

Sponsorlu Bağlantılar:

Gençler Kalp Krizi Geçirir Mi?

Sağlıksız beslenme biçimi, hareketsiz yaşam, stres, fazlaca miktar­da sigara ile alkol alı­mı ve yoğun fiziksel aktivite günümüzde ani kalp krizi­nin erken  yaşlar­da ortaya çıkı­şını tetiklemektedir­.

Liv Hospital'de Kardiyoloji Uzmanı olarak görev yapan Doç­. Dr­. Yelda Tayyareci, gençler­de kalp krizi riski­nin düşük olduğuna fakat daha öldürücü seyrettiğine dikkat çekiyor­. Doç­. Dr­. Tayyareci, "Kalp damarları­nın tıkanma­sı daha çocukluk dö­neminde beslenme deformiteleri (bozuklukları) ve kalıt­sal açıdan yatkın oluş ile ilişiktir­­. Sigara tüketilme­si damar sertliği ve buna bağlı bir şekil­de gelişmekte olan damar tıkanıklığını arttıran etki ortaya koyar­. Bu nedenle, bilhassa sigara içen, düzensiz ve kolesterol yüksek­liği muhteviyatlı diyet ile beslenen, düzenli bir şekil­de egzersiz yapmayan genç kişiler­de kalp krizi geçirme rizikosu bulunuyor" diyor­.

Kalp krizine kadar gidebilen  damar tıkanıklığı­nın oluşması­nın uzun bir süreç olduğuna dikkat çeken  Doç­. Dr­. Tayyareci "Kalp damarları­nın tıkanma­sı yavaşça ve uzun bir zamanı kapsarsa, kalp kendisi­ni bu duruma hazırlar­. İleri yaştaki kişiler­de kalp krizi meydana geldiğinde, kalp bu süreçte hazırladığı "Kollateral damar" denilen  yan yollar vasıtasıyla kalbe oksijen  götürmeye devam eder­. Lakin genç yaşta geçirilmiş olan ani kalp krizlerinde, kalp bu duruma hazırlıksızdır­­.  Bu yan yollar henüz oluşmamıştır böyle­likle sonuç daha öldürücü olur" diyor­.

Bol omega 3 içeren besinler
Bilhassa uygun ortamda yetişmiş, yağlı balıklar­dan somon ve sardalya Omega 3 yönün­den  en  zengin balık çeşitleri­. Aynı şekil­de başka deniz mah­sülleri de değişen  oranlar­da Omega 3 içeriyor­. Balık yemek şansımız yoksa, ceviz, badem, fındık, ıspanak, marul, brokoli, semizotu gibi yeşil yapraklı sebzeler, keten  tohumu ve soya yağını tüketmek önemlidir­.

Kalp ve Damar Sağlığını Korumak İçin Omega 3
Ani kalp krizi riski­ni azaltmak amaç­lı en  mü­him faktör düzgün beslenme, stressiz ve aktif bir yaşam­. Doç­. Dr Tayyareci, Omega 3 yağ asitleri­nin kalp ve damar sağlığı üstün­de çok olumlu yönde tesirleri olduğuna dikkat çekiyor­. Tayyareci, "Omega 3 damar sertliğinin oluşmasını önler, kan basıncını düşürerek, ritim bozulmalarını ve kan şekeri­ni düzenleyici bir etki yapmakta­dır­­" dedi.

Geçtiğimiz günler­de Harvard Tıp Fakültesi’nde, 16 sene süren  2700 sağlıklı kişi üstün­de yapılmakta olan inceleme sonuçları, Omega 3‘ün kalp damar hastalıkların­dan ölüm riski­ni yüzde 27 oranın­da azalttığını gösterdi­. Bilhassa de 3 ana Omega 3 yağ asidin­den  bir tanesi ­ olan DHA’nın (dokozohegzanoik asit) kalp krizin­den  ölümleri yüzde 40 oranında, ritim bozukluğuna bağlı gelişmekte olan ölümleri ise yüzde 45 oranın­da azalttığını ortaya koydu­.

Ayrıca kandaki Omega 3 düzeyleri ile inme ve öldürücü olmayan kalp krizi arasın­da da mü­him bir ilişki olduğu gösterildi­. Ancak, ne yazık ki, Omega 3 yağ asitleri­ni vücut kendisi yapamıyor ve bunları mutlak suretle dıştan almak gerekiyor, dedi­.

İlgili aramalar: gençlerde kalp krizi olur mu, gençler kalp krizi geçirebilir mi, çocuklar kalp krizi geçirir mi, omega3 hangi besinlerde bulunur, omega 3 nelerde vardır