30 Mart 2015 Pazartesi

Kronik Böbrek Yetmezliği

Sponsorlu Bağlantılar:

Kronik Böbrek Yetmezliği

Bilindiği üzere, böbrekler­de yaklaşık olarak iki milyon tane nefron bulu­nur­. Her bir nefron ise glomerül ve bunu izleyen  böbrek tüplerin­den  meydana gelmiştir­. Glomerüller­de idrarın ilk taslağı hazırlanarak, bu taslak böbrek tüplerine boşaltılır­­.  Bu taslak böbrek tüplerinde türlü geri emilim ve salgılanma olaylarına uğrayarak asıl idrara dönüştürülmektedir­­. Nefronların herbirine küçük bir böbrek gözü ile baka­biliriz­.

Kronik yani müzmin böbrek yetmezliği tablosunda, türlü faktörlere bağlı olarak, ilerleyici bir biçimde nefronların sayısı giderek azalır­­. Bunun sonu­cu olarak da geride kalmış olan nefronlara giderek daha fazla iş düşmektedir­­. Nefronların sayısı azaldıkça glomerüller­de hazırlanmakta olan idrar taslağı­nın da miktarı azalır­­. Yani glomerül filtrasyonu azalır­­. Bu ise bir­takım maddelerin ve öncelikli olarak de ürenin kan­da birikimine neden  olur­.

Her bir nefrona fazla iş düştüğü için, böbrek tüplerinde idrar taslağından, idrar hazırlanışı da bozulmakta ve böyle­likle vücut­ta bulunan sıvı ve türlü maddelerin normal dengesi bozulur­­.

Böbrek tüpleri kendilerine gelen  idrar taslağın­dan vücut için gereken  su ve bir­takım maddeleri geri ememezler­. Bu ise hastanın fazlaca miktar­da idrar çıkarmasına, yani poliüriye neden  olmakta­dır­­.  Çok su kaybeden  hasta, bunu çok su içerek karşılamaya çalışır­­. Bu durum hastalığın başlangıç zamanların­da tespit edilmektedir­­. Hastalık ilerledücçe, yani nefronların sayısı azaldıkça glomerül filtrasyonu da azalmakta­dır­­.  Glomerül filtrasyonu normalin % 5 – % 10'una indiğinde, idrar hazırlanışı azalır ve vücut­ta tuz, su ve başka maddeler birikmeye başlamaktadır­­.  Bu tablo yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve ödemle seyreder­.

Kronik böbrek yetmezliğine neden  olan etkenler aşağıda özetlenmiştir­­.

1) Glomerülonefritler
2) Böbreklerde oluşan damar hastalıkları
3) Çeşitli zehirlenmeler
4] İdrar yolları­nın kronik tıkayıcı hastalıkları
6) Her iki böbreğin konjenital hastalıkları
7) Bazı enfeksiyon hastalıkları
5) Kronik piyelonefrit
8) Böbrekleri etkisine alan bir­takım böbrek hastalıkları
9) Radyasyon
10) Böbrek tüpleri­nin kronik hastalıkları

İlgili aramalar: kronik böbrek yetmezliği, kby nedir, müzmin böbrek yetmezliği nedir