19 Mart 2015 Perşembe

Streptomisin

Sponsorlu Bağlantılar:

STREPTOMİSİN

Streptomisin 1944 senesinde keşfedilmiş olan aminoglikozid yapısındaki bir antibiyotiktir­­. Tüberkülozun tedavisinde en  fazla kullanılan ilaçlar­dan biridir ve geniş bir antibakteriyel etkiye maliktir­­. Streptomisin ağız yolu i­le verildiğinde bağırsaklar­dan nere­deyse hiç emilmediğin­den  daha çok kas içerisi­ne zerk edilmektedir­­. Streptomisinin, bir aminoglikozid olarak S­. kafa sinirine ve böbreklere olan tesirleriyle menfi özelliği bulunur­.

O kadar ki, bir­takım bakterilerin streptomisin olmadan çoğalamadıkları gösterilmiştir­­. Streptomisin kas içerisi­ne olduğu hal­de deri altına da zerk edilerek de kullanıla­bilir­­. Birçok bulaşıcı hastalıkta kullanılacak günlük doz yaklaşık 1 ila 2 gr'dır­­.  Bu günlük dozun 500 mg'lık dozlar şeklinde 6* 12 saat aralarla verilişi gerekiyor­. Kullanılan streptomisi­nin yaklaşık olarak % 60* 80'i idrar içinde atıldığın­dan ilacı idrar yolları infeksiyonların­da kullanmak muhtemeldir­­. Streptomisin kullanımın­da dikkat edilecek noktalar bir üst başlıkta anlatılanların aynısıdır­­.

İlgili aramalar: streptomisin nedir, streptomisin ne için kullanılır, streptomisin hangi hastalıklarda kullanılır, streptomisin nasıl bir antibiyotiktir