5 Mart 2015 Perşembe

Kadınlar Ne İster?

Sponsorlu Bağlantılar:

Kadınlar Ne İster?

Kadın ve erkeğin isteklerinde önceliği nedir? İyi niyetli davranışlar kimi zamanlar eşler tarafından neden  yanlış anlaşılmaktaır? Ego doyumun­da sınır ne olmalıdır?

Kadın ve erkek ilişkilerinde mutlu bir yaşam için çok mü­him tüyolar veren  Prof­. Dr­. Nevzat Tarhan kadınlara en  büyük armağanın güven  olduğunu belirtiyor­.

Kadın önce paylaşmak ve erkeğinden yakınlık ister! Kadınların erkekler hususun­da en  çok dile getirdikleri yakınma; erkeklerin onları dinlemediği ve anlamadığı hususu olduğunu vurgulayan Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatr Prof­. Dr­. Nevzat Tarhan, kadı­nın ilişkide önceliği­nin paylaşmak ve yakınlık hissetmek olduğunu söylüyor­. Erkeğin önceliği­ni ise Tarhan şöyle anlatıyor­.

"Yetenekli, kafi ve güçlü olduğunu hissetmesidir­­. Erkekler doyumu başarıda ve sonuç almada bulurken, kadınlar paylaşma, değer verilme ve önemseme de yaşarlar­." dedi­.

Bir kadın eşi­ni sevdiğinde onun gelişmesine yardımcı olmayı, erkeği­nin eksikleri­ni gidermeyi ve düzeltmeyi görev bilir ve bunun için çalışır diyen  Tarhan, doğal eğilimle hareket edici kadı­nın bunu yaparken  de eşi­ni koruduğunu düşündüğünü söylüyor­. Bu süreçte erkeğin farklı açıdan düşünerek kendisi­ni karısı tarafı ile yönetildiği­ni düşünmeye başladığını vurgulayan Tarhan, erkek istemeden  kadı­nın erkeğe yardımın­dan erkeğin güçten  düşme ve beceriksizlik duygusu çıkarsamasın­da bulunabileceği­nin altını çiziyor­.

Prof­. Dr­. Nevzat Tarhan kadınların ruh doyumuyla ilgili şu değerlendirmeler­de bulunmakta­dır­­.

Ne yapacağını bilmemek duygusu uyandırmayın!
Bir erkekte ne yapacağını bilmediği duygusunu uyandıran bir kadın erkeği anlamıyor manasına gelmektedir­­. Bir kadın erkeğe kendisi­ni iyi ve kafi hissettirir, ‘kontrol bende’ duygusunu yaşatırsa o erkeğe çok şey yaptıra­bilir­­.

Kadı­nın egosunu desteklemek, paylaşmak doyurur
Kadı­nın ego doyumunu destek görmek ve destek vermek, paylaşmak, yardım etmek hisleri sağlar­. Kadın erkekten  çok daha fazla estetik kaygılara, sevgiye, iletişime, güzelliğe değer vermekte­dir­­. Sevgi ve uyum onlar için daha önemlidir­­. Bir erkeğin yarışı kazanmaktan ya da tuttuğu futbol takımı­nın attığı golden  aldığı zevki kadın yakınlaşma ve paylaşma anın­da hisseder­.

Erkeğin kendisine yardım önerildiğinde bunu zayıflık olarak algılama­sı psikolojik konulara ilgisi­ni de azaltmaktadır­­.  Psikolojik yardımı kabul etmeyi zayıflık gibi telakki edici erkek içgüdüleri ile hareket edici bir davranış sergiler­. Bu da onun kendisi­ni aşamadığı­nın işaretidir­­.

Erkeğe öğüt verirken  dikkat!
Bir kadı­nın da erkeğe istemeden  öğüt verme­si tenkit biçimin­de anlaşılır­­. Erkeğin kendisi­ni sorunlu, arızalı, yetersiz hissetmesine meydan vermeden  ona öğüt vermenin yolunu bulan kadın kendisi­ni aşmış manasına gelmektedir­­. Erkekler bu açıdan çocuk gibidirler­. Kabullenip sonra yönlendirilirlerse düşünce yanılgısına düşmezler­.

Ona vereceğiniz en büyük armağan güvendir!
Eşlerin birbirlerine verecekleri en  mü­him armağan güvenleri­ni hissettirmeleridir­­. Bu aynı an­da karşımızdaki­ni onurlandır­ma yoludur­. Bir kadın, erkeğin giydiği gömleğin pantolonuna uymadığını gördüğünde "Bu olmadı" derse erkek kendisi­ni beceriksiz hisseder­. Bu olmamış yerine "Bence böyle olsa sana daha çok yakışır" demek menfi duyguları bertaraf edecektir­­.

Ancak başka taraftan kadın fikri­ni söylemediğinde kendisi­ni işe yaramaz gibi zannedebilir­­. Bu noktada erkek kadı­nın fikrine saygı duymayı bilmelidir­­. Farklı görüşü yapıcı olarak paylaşmayı becere­bilmek bir erkeğin kendisi­ni aşmasıdır­­.  Sorunun püf noktası "Önce kabul et" düşüncesi­ni alışkanlık haline getirmektir­­.