24 Mart 2015 Salı

Hamilemiyim Nasıl Anlarım?

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilemiyim Nasıl Anlarım?

Gebelik şüphesi doğuran belirti ve bulguları iki gruba ayırarak inceleyebiliriz.

A) Hamileliğin olası işaretleri:
1) Adet kanaması­nın (menstürasyon) görülmeme­si [adet gecikmesi, rötarı)­.
2) Deri rengi­nin koyulaşma­sı ve karın derisindeki hamilelik çizgileri­nin belirmesi
3) Vagina mukozası­nın rengi­nin koyulaşmaya başlaması
4) Memelerdeki değişiklikler

B) Hamileliğin olası belirtileri:
1) İdrar etmede güçlük veya sık idrara çıkma
2) Bulantı ve kusma
3) Halsizlik
4) Çocuk hareketleri­nin hissedilmeye başlanması
5) Besinlere karşı değişen  istek­.

Adet kanaması­nın en  az 10 gün gecikme­si hamilelik ihtimali­ni akla getirir­­. Bunu izleyen  ikinci ayda da adet kanaması­nın görülmemesi, bu kuşkuyu güç vermekte­dir­­. Lakin adet görememenin türlü sebep­leri bulunur­. Bunların içinde en  fazla karşılaşı­lan neden  hamile kalma korkusuyla veya başka psikolojik etkenlerle ovülasyonun (yumurtlamanın] olmamasıdır­­.  Müzmin hastalıkların seyri veya çevresel farklılıklar de ovülasyonu bir müddet geciktirebilir ­. Böylelikle adet kanama­sı da olmaz ve kadın hamilelikten  kuşkulanır­­. Adet görmemenin sebep­leri bir evvelki bölümde anlatılmıştır­­. Deri rengi­nin koyulaşması, karın ön duvarın­da dik şekil­de ve pembe renkli hamilelik çizgileri­nin belirme­si hamilelik şüphesi doğuran başka etkenlerdir­­.

Vagina mukozası­nın koyu kırmızı ila mor bir renk kazanma­sı vagina dokusun­da artan kana bağlıdır­­.  Memelerin büyümesi, kolostrum denilen  süti andıran bir sıvı­nın meme uçların­dan akması, memelerin sızlama­sı hamileliği düşündürür­. Gebelik sebebiy­le rahmin (Uterus) büyüyüşü mesaneye baskı yapmakta­dır­­.  Bu da kadı­nın sıklık­la idrara çıkı­şına yol açar­. Bulantı, kusma genel olarak hamileliğin 6 ila 12­. haftaları içerisinde görülmekte­dir­­. Gebeliğin 20­. hafta dolayların­da çocuğun hareketleri anne tarafı ile duyulmaya başlanır­­. Bu hareketler "Tekmeleme" olarak bilinir­­. Hamile kadınların ba­sit yoruluyor olmaları da özgün olmayan bir bulgudur­. Bu bölümde belirttiğimiz değişiklerden  hiçbiri hamileliği kesin olarak teşhis ettirmez­.

İlgili aramalar: hamilemiyim nasıl anlarım, hamilelik nasıl anlaşılır, gebe olduğumu nasıl anlayabilirim, hamileliğin işaretleri nelerdir, hamileliğin belirtileri neler