10 Şubat 2016 Çarşamba

Limonlu Su Zayıflatıyor Mu?

Sponsorlu Bağlantılar:

Eğer zayıfla­mak amacıyla mucize bir çözüm peşindeyseniz maalesef size kötü haberlerimiz var:

Limonlu su, yalnız başına zayıflatmaya yetmiyor!

Fakat hemen  hayal kırıklığı yaşamayın­. Limonlu su, zayıflatmaz ama zayıflamaya yardım eder.

Kilo kaybetmek istiyor iseniz zaten  kapsamlı bir çabaya girişmeniz gerekir­­. Düşük kalorili diyetler uygulamalı, düzenli ve sağlıklı beslenmeli, düzenli spor yapmalı ve kendinizi motive etmeniz gerekir­­. BU unsurları hayatını­zın parçası haline getirmişseniz limonlu su içmek size bir­takım avantajlar sağlayacaktır­­.

limon suyu


Limonlu su içmenin faydaları;

Birçok beslenme uzmanı, limonlu su içmenin kilo kaybın­da gerçek ve gözle görülür tesirleri olduğu görüşünde­. Limonlu su, kilo kaybını hızlandıra­bilir­­. Bununla birlik­te kilo vermeyi kolaylaştırıcı özellikleri­nin yanın­da vücudunuzdaki toksinleri de temizlemektedir­­. Limonlu su, iyi bir idrar söktürücü ve sindirim tetikleyici olarak da zayıflarken  size fayda sağlar­. Ve tabii Vitamin C deposu olarak da bağışıklık sisteminize faydalı olmakta­dır­­.

Yetişkin bir erkeğin günlük Vitamin C gereksinimi­nin 1/5’ini; yetişkin bir kadınınsa 1/4’ünü karşılayabilen  1 tane limonun suyunun yalnız­ca 11 kalori olma­sı da ayrıca kilo kaybetmeyi amaçlayanlar için bir cazibe unsurudur­. Çün­kü limonlu su ile aldığınız C vitamininin, vücudunuzdaki hücrelerin, vücut­ta bulunan yağı yakarak enerjiye dönüştürmesine imkan veren  karnitin yapımı­nı artırdığı bilinir­­. Bunu sağlarken  de size gerektiğin­den  çok kalori aldırmama­sı tabii ki önemli­.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, C vitamini­nin vücut direnci­ni artırarak egzersiz yaparken  de daha zor yorulmanızı sağladığını gösterir­­. Limondaki Vitamin C de aynı etki­yi gösterip, spor salonun­da daha çok zaman geçirmenize; dolayısıyla daha çok kalori yakmanıza yardımcı ola­bilir­­.

Limon suyu acıkmayı engelliyor, kanın vücut­ta dolaşımını hızlandırıyor!

Limon­da mevcut olan pektin lifi, sık acıkmanızı engelleyerek daha az yemek yemek ihtiya­cı hissetmenizi sağlıyor­. Böylelikle kilo vermek amacı ile giriştiğiniz mücadelede si­zin için mü­him bir silah haline geliyor­.

Ayrıca limon, kan dolaşımınızı hızlandırarak hareketsiz kaldığınızda bile daha fazla kalori yakmanızı ve bedenini­zin daha fazla yağı metabolize etmesi­ni sağlıyor­. Antioksidan olarak ciddiye alınma­sı lazım olan limonun barındırdığı flavonoidlerse hücrelere zarar veren  serbest radikallerin çoğalmasını engelleyerek oksidatif stresi azaltıyor­. Oksidatif stres, yalnız­ca kilo almaya değil; kanser, kalp ve şeker hastalıklarına da neden  olabileceğin­den  limonun bu özelliği ayrıca kayda değer­.

Ayrıca limon, özünde asidik bir yiyecek olsa bile bedene girdiğinde alkalik özellik kazanıyor­. Alkalik besinler tüketmek de genel vücut sağlığınız için çok gerekli­.

Limonlu su selüliti de engelliyor!

Limonlu su içerek, bedenini­zin susuz kalması­nı da engellemiş oluyorsunuz­. Susuz kalmış vücudun daha fazla yağ depoladığı, bilinen  bir gerçek­. Zayıfla­mak amacıyla bol su içmelisiniz zaten… Ayrıca, limonlu su, düzenli şekil­de içildiğinde selülitleri de ortadan kaldırıyor­. Yalnız, limonlu suyu ılık su ile hazırlamaya ve limonun asidik yapısı sebebiy­le mide problemleri yaşama­mak amacıyla limon ve suyu en  azın­dan yarı yarıya karıştırmaya dikkat edin­.

ÖNEMLİ UYARI: Kilo vermek için, bilinçsiz diyetlere kalkışmayın­. Bir diyete başlarken  si­zin için en  doğ­ru olanını doktorunuzla beraber belirleyin­. Diyetinize limonlu suyu eklerken  de bilhassa mide yanması, mide ülseri veya reflü şikayeti bulunanların mutlak suretle doktorlarına danışmaları gerekli­.