1 Ağustos 2015 Cumartesi

Bazı Yiyecekleri Neden Canımız Çeker?

Sponsorlu Bağlantılar:

Bazı Yiyecekleri Neden Canımız Çeker?

Kimi zaman alerji manasın­da olan şiddetli arzular daha çok belli vitamin ve minerallerden  hangileri­ni yeteri ka­dar almadığınızı tabiatın size bildirme yoludur­. Bu özel açlıklar sıkça gelişirler çünkü toplam beslenme kafi olmaz­.

Aşırı istek duyulan yiyeceklerin en  yaygın bulunanların­dan bazıları:

Fıstık ezmesi­. Bu katiyyen  listede ilk ona girer ve bu şaşırtıcı olmaz­. Fıstık ezme­si Vitamin B açısın­dan zengin bir kaynaktır­­. Eğer kendinizi devamlı kavanozun başın­da buluyorsanız bunun sebe­bi stres altın­da olmanız veya olağan Vitamin B alımını­zın yetersiz gelme­si ola­bilir­­. 50 gr­. fıstık ezmesi* bir kabın üçte biri* 284 kalori olduğundan, eğer kilo almak istemiyorsanız B kompleks yardımı almak daha kolayınıza gidecektir­­.

Muz: Elini­zin bu meyveye doğru tekrar tekrar gittiği­ni görürseniz bunun sebe­bi bedenini­zin potasyuma gereksinim duyma­sı ola­bilir­­. Orta boy bir muzda 555 miligram potasyum bulunur­. Diüretik veya kortizon alan kişiler (vücuttan gereksinim duyulan potasyumu çalan) genel olarak muza arzu duyarlar­.Bazı Yiyeceklere Neden  Düşkünüz?

Peynir: Eğer bir peynirseverden  çok peynir tutkunuysanız, gerçek açlığını­zın kalsiyum ve fosfora olma ihtimali yüksektir­­. (Eğer yediğiniz işlenmiş peynirse farkın­da olmadan alüminyum ve tuz da alıyorsunuz manasına gelmektedir­­.) Daha fazla brokoli yemeyi deneyebilirsiniz­. Kalsiyum ve fosfor yönünden  yüksek olmakla beraber peynire oranla daha az kalori ihtiva eder­.

Elma: Günde bir tane elma muhakkak ki doktoru uzak tutmaz, fakat başka gıdalar­da bulamadığınız birçok iyi şeyi bun­da bula­bilirsiniz* kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve kolesterol düşürücü olan pektin için harika bir kaynaktır! Eğer oldukça fazla doymuş yağ yemeye eğiliminiz var ­ise bu elmaya olan arzunuzu açıklaya­bilir­­.

Tereyağı: Birçok vejetaryen  tereyağına kendi düşük doymuş yağ alımların­dan dola­yı arzu duyarlar­. Başka yan­dan tuzlu tereyağı sadece tuz için arzu yarata­bilir­­.

Kola: Kolaya olan arzu genel olarak şeker açlığı ve kafeine olan bağımlılıktır­­. İçeceğin hiç bir besinsel değeri bulun­maz­.

Sert kabuklu yemişler: Eğer kabuklu yemişleri arzuluyorsanız, diyetinizde büyük olasılıkla daha fazla protein, B vitami­ni veya yağ kullana­bilirsiniz­. Eğer tercihiniz tuzlu yemişlerse, yemişlere değil tuza arzu duyuyorsunuz manasına gelmektedir­­. Stres altındaki insanların rahat insanlara oranla daha fazla yemiş yedikleri­ni görebilirsiniz­.

Dondurma: Dondurma yüksek kalsiyuma sahip olmakla beraber birçok insan şeker içeriğine arzu duymakta­dır­­.  Çocukluk sürecine geri dönme olarak nitelendirse de hipoglisemikler ve şeker hastaları gerçekte şeker içeriğine açlık duyarlar­.

Turşu: Eğer hamile iseniz ve turşu istiyorsanız, muhtemelen  tuzun peşindesiniz­. Eğer hamile değilseniz ve turşuya arzu duyuyorsanız neden  büyük olasılıkla aynısıdır­­.  (Turşular ayrıca besle­yici miktar­da potasyum içerirler­.)

Yumurta: Protein (iki yumurta size 13 gr­. verir), sülfür, amino asitler ve selenyum bir yana yumurta severler ayrıca sarısı­nın yağ içeriği­ni veya paradoksal olarak, kolesterol ve yağ çözücü koli­ni ararlar­.

Zeytin: İster yeşil ister siyaha arzu duyun, büyük olasılıkla tuzun peşindesiniz­. Tiroid yetersizliği bulunanlar genel olarak bunlara ilk ulaşanlardır­­.

Soğan: Baharatlı gıdalara duyulan özlem bazı zamanlar akciğer ve sinüs problemleri­nin göstergesidir­­.

Çikolata: Eğer en  başta değilse bile, katiyyen  ilk sıralar­da yer alan bir özlemdir­­. Çikolatakolikler şekere olduğu kadar kafeine de bağımlıdırlar­. (Bir kap kakaoda 5 ila 10 miligram kafein vardır) Eğer çikolata alışkanlığınızdan kurtulmak isti* yorsanız, bunun yerine keçiboynuzunu deneyiniz­. (Keçiboynuzu, ayrıca St­. John ekmeği olarak da adlandırılır, Akdeniz keçiboynuzu ağacı­nın tüketile­bilir kısımların­dan yapılmakta­dır­­.)

Süt: Eğer bir yetişkin olarak hali hazır­da süte arzu duyuyorsanız bir kalsiyum yardımına gereksiniminiz ola­bilir­­. Ardın­dan vücudunuzun tekrar gereksinim duyabileceği şey amino asitler ola­bilir­­. Sinirli insanlar genellikle sakinleştirici tesirlerin­den  ötürü sütteki triptofanı ararlar­.

Çin yemeği: Elbette ki lezzetlidir, fakat arzuyu büyüten  şey genel­de yemeğin içerisindeki monosodyum glutamattır (MSG)­. Tuz yetersizliği olan insanlar genel olarak Çin yemeği yerler­. (MSG bir­takım bireyler­de histamine reaksiyonuna neden  ola­bilir­­. Baş ağrıları ve kızarıklıklar ortaya çıka­bilir­­. Birçok Çin restoranı, yemeğinizi isteğiniz üzerine MSG’siz hazırlaya­bilir­­.)

Ekşi meyveler: Ekşi meyvelere duyulan devamlı arzu safra kesesi veya karaciğer ile alakalı olan problemleri göstermekte­dir­­.

Boya ve kir: Çocukların boya ve kir yemeye karşı eğilimleri bulunur­. Bu sıkça kalsiyum veya D vitami­ni yetersizliği­nin göstergesidir­­. Çocuğunuzun diyeti­nin şiddetli bir şekil­de yeniden  göz önüne alınma­sı gerekir ve bir pediyatristi ziyaret etmeniz önerilmektedir­­. Yiyecek değeri olmayan maddelere olan bu arzu pika olarak bilinir­­. Bu durum ayrıca gebe kadınlar tarafından da yaşana­bilir ve bu gibi maddelerin yenmesi­nin cenin gelişimine zarar vereceği­nin farkında olunmalıdır­­.

İlgili aramalar: bazı yiyecekleri neden canımız çeker, bazı yiyeceklere neden düşkünüz, neden canımız yemek çeker, canımız bazı şeyleri yemeyi neden ister