27 Eylül 2013 Cuma

Atopik dermatit neden olur?

Sponsorlu Bağlantılar:

Atopik dermatit neden olur?

Atopik dermatitin en belirgin özelliği, genetik yani ailesel yatkınlık gösteren bir rahatsızlık olmasıdır. Topik dermatit hastalığı derinin aşırı derece de kuru olmasına ve derinin dış etkenlere karşı aşırı şekilde duyarlı olmasına sebep olur. Sistemik herhangi bir nedene dayalı olarak ortaya çıkmadığı gibi kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir.

Atopik dermatit bir nedene dayalı olarak ortaya çıkmayan, multi faktörler denilen birçok nedene dayalı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Sıcak, aşırı terleme, bazı durumlarda aşırı güneş, dışarıdan temas eden tüm kimyasal maddeler ve benzeri çevresel faktörler, hastalığın oluşmasına ve daha sıklıkla görülmesine neden olan ana sebepler arasındadır.

Atopik dermatit hastalarının yüzde 15 ile 35’ i arasındaki bir oran besin ve diğer alerjen maddelere karşı duyarlılık ortaya çıkabilir. Ancak bu bulguya dayanarak atopik dermatit hastalarına sık şekilde alerji testleri uygulanmasına gerek duyulmaz, saman nezlesi, bronşlarda oluşan rahatsızlıklardan şikayet veya astım gibi şikayetleri bulunana atopik dermatit hastalarına alerji testleri uygulanmalıdır.

İlgili aramalar: atopik dermatit neden olur? atopik dermatitin nedenleri nelerdir?