24 Eylül 2013 Salı

Bebeklerde konak neden olur?

Sponsorlu Bağlantılar:

Bebeklerde konak neden olur?

Konak genellikle süt çocuğu olarak tabir edilen bebeklik döneminde ve adölesan dönemi, yani; çocukluktan ergenliğe geçiş döneminde görülen bir hastalıktır. Konak oluşumuna neden olan faktörler arasında, Annenin beslenme biçimi, genetik yatkınlık ve çocuğun alerjik yatkınlığı özellikle gözlemlenenlerdir.

Bebeklik dönemi ve adölesan döneminde görülen konak, saçlı deride sarı pullanmalar şeklinde tanımlanabilir. Uzadığı zaman sarı topaklanmalar oluşabilir ve genelde kötü bir kokusu vardır. Halk dilinde konak olarak bilinen seboreik dermatit, genel olarak saçlı deride görüldüğü gibi, bazen kulak arkası bölümlerde, alında, koltuk altlarında ve inguinal olarak tabir edilen kasık bölgelerinde de görülebilir.

Konak oluşumunun etkeni tam olarak bilinmemektedir. Kendi başına konak bir hastalık olarak anlaşılmamalıdır, doğum sonrasında ortaya çıkan konak bir süre sonra kendiliğinden kaybolabildiği gibi, birçok hastalıkla karışabilir veya birçok hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilir. Konak ağır veya bulaşıcı bir hastalık değildir, yeni doğan bebeklerde beş –altı ay içerisinde kendiliğinden yok olur, yok olması en geç bir yaşına kadar uzayabilir.

İlgili aramalar: bebeklerde konak neden olur? kafada konak neden çıkar? bebeğin kafa derisi neden pullanır?