20 Eylül 2013 Cuma

Emziren Anneler Hangi İlaçları Kullanabilir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Emziren Anneler Hangi İlaçları Kullanabilir?

Emziren annelerin çeşitli olumsuz durumlar ve sağlık sorunları nedeni ile bazı durumlarda ilaç kullanması gerekli olabilmektedir. Ancak emzirme döneminde olan annelerin ilaç kullanımı konusunda dikkatli olması gerekmektedir. Annelerin özellikle emzirme dönemleri içerisinde kullanabileceği ilaçların bulunması gibi kullanamayacağı ilaçlarda bulunmaktadır. Çünkü bazı ilaçlar bebeklere zarar verebilecek bir niteliğe sahip olabilmektedirler.

Emzirme döneminde vücuda uygulanan ilaçlar yerine lokal ilaçlar tercih edilmelidir. Örnek verecek olursak astım tedavisinde inhalasyon ile akciğerlere çekilerek kullanılmakta olan ilaçlar, güvenli sayılabilen ilaçlardandır. Bunun dışında deriye krem şeklinde uygulanan ilaçlar, göze ve kulağa damlatılan ilaçlar lokal uygulamalı ilaçlar olduğu için, annenin kanında belirli bir seviyenin üzerine çıkmadıkları için güvenli düzeye sahip olan ilaçlardır.

Annenin emzirme döneminde vitamin ve mineral içeren ilaçları kullanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Fakat bu noktada annelerin dikkat etmesi gerekli olan bir nokta ise, benzer ilaçları yani vitamin ve mineral içeren ilaçların bebek tarafından da kullanılması durumunda anne sütü ile de bunların tekrardan bunların bebeğe geçebileceği ve bebekte yüksek miktarlara çıkabileceği unutulmamalıdır.

Böyle durumlarda ise bebeğin vitaminini kesmeden annenin kendi aldığı vitaminleri azaltması ve kesmesi daha uygun bir tercih olacaktır. Mide yanması gibi şikayetler nedeni ile kullanılmakta olan antiasit ilaçlar ve kabızlık tedavisinde kullanılmakta olan ilaçlar, ağız yolu ile alınmasına karşın annelerin emzirme dönemlerinde güvenli sayılabilen ilaçlardır.

İlgili aramalar: emziren anneler hangi ilaçları kullanabilir? emziren anneler ne tür ilaçlar alabilir?