8 Eylül 2013 Pazar

Hemoroidi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Sponsorlu Bağlantılar:

Hemoroidi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Anüs bölgesinde bulunan, birisi solda diğer ikisi sağda olan ana toplardamarlar ağı, kabızlık nedeni ile genişleme göstermekte ve netice olarak hemoroid hastalığına neden olmaktadır. Makat dışına çıkan toplardamar yastıkları, akıntı ve ağrıya neden olmakta, erken tedavisi ise ameliyata gerek kalmadan ligasyon, lazer ve ilaç enjeksiyonu ile gerçekleşmektedir. Hemoroid hastalığına maruz kalanlar aşağıdakilere dikkat etmelidir.

Hemoroid hastası tuvalet temizliğine dikkat etmeli, tuvalet kağıdı yerine daha yumuşak olan kağıt havluları tercih etmelidir. Kilo kontrolüne önem vermeli, aşırı kilodan sakınmalı ve sigara, alkol, baharatlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Bol su tüketimini ihmal etmemesi gereken hasta, aynı zamanda düzenli egzersizlerine devam etmelidir. Kahvaltısını mutlaka yapması gereken ve öğün atlamaması gereken hemoroid hastası lif yönünden zengin gıdalar ile yemek alışkanlığını düzenlemelidir. Tuvalet alışkanlığını günde en az bir olarak belirlemeli, ıkınmaya çalışmamalı ve tuvalette uzun süre kalmamalıdır. Hemoroid hastası ayrıca uzun süre dışkı yumuşatıcı kullanmamalıdır. Hemoroid hastaları bol sebze ve meyve tüketimi gerçekleştirmeli ve ağır yük kaldırmamalıdır.

İlgili aramalar: hemoroidi olanlar nelere dikkat etmeli? basuru olanlar ne yapmalı? basuru olanlar nelere dikkat etmelidir?