28 Eylül 2013 Cumartesi

Atopik dermatitin tedavisi nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Atopik dermatitin tedavisi nedir?

Atopik dermatit hastalığının tedavisinde, hasta ve hasta yakınlarının eğitilmesi son derece önemli bir noktadır. Atopik dermatit hastalığı hakkında, hasta tarafından unutulmaması gereken faktör, hastalığın oluşmasında birinci dereceden etkili olan faktörün, cildin aşırı derece duyarlı ve kuru olmasıdır.

Bu sebeple hastalığa yakalanmış olan kişilerin, çeşitli cildi nemlendirici ve diğer tüm önlemlerle ilgili olarak bilgilendirilmesi ve bu önlemleri yaşamı boyunca uygulayacağı şekilde alışkanlık haline getirmesi son derece önemlidir.

Banyo koşulları Atopik dermatit hastalarının özellikle dikkat etmesi gereken önlemlerin arasındadır. Sıcak su, kese, lif, sabun ve benzeri nitelikteki, ciltte tahrişe neden olabilecek maddelerin kullanılmaması çok önelidir. Atopik dermatit hastalarının her gün iki defa ve onar dakikayı geçmeyecek şekilde ılık suyla banyo yapması uzmanlar tarafından önerilir. Bu banyo sırasında sabun içermeyen ve losyon tarzında temizleyiciler kullanılmalıdır. Yine banyo çıkışında cildin çok hafifi şekilde kurulanması ve cilde mutlak surette çeşitli nemlendiricilerin uygulanması gereklidir.

Atopik dermatit hastalığının tam olarak tedavisinin olmaması, ancak hastaların yaşam kalitesini arttırıcı çok çeşitli önlemler alarak, daha şiddetli şekilde ortaya çıkmasının önüne geçmeye çalışılır. Bununla birlikte saman nezlesi ve astım gibi rahatsızlıklarla atopik dermatitin birlikte hareket etmesi sebebiyle, astım ve saman nezlesinin ilerleyen aşamalarda kronikleşmesine karşı hastanın bilgilendirilmesi ve astım ve saman nezlesine karşı şekilde koruyucu önlemler alınarak sürekli uygulanması son derece önemlidir.

İlgili aramalar: atopik dermatitin tedavisi nedir? atopik dermatit nasıl tedavi edilir?