13 Eylül 2013 Cuma

Hemoroidden Nasıl Korunulur?

Sponsorlu Bağlantılar:

Hemoroidden Nasıl Korunulur?

Mayasıl veya basur olarak halk arasında bilinen hemoroidden korunma yollarının başında düzenli beslenme alışkanlığı gelmektedir. Bol meyve ve sebze tüketimi, kepekli ekmek ve bol su tüketimi hemoroid ile mücadelede başta gelen uygulamalardır. Alkol, turşu ve baharatlı yemeklerden kaçınılması gerekirken, ağır yük kaldırmamalıdır.

Dışkılama alışkanlığında yanlışlıklar zamanla kabızlık ve ıkınmaya yol açabildiği için tuvalette fazla kalarak ıkınmaya çalışma hemoroid hastalığının ilerlemesinde rol oynar. Diğer yandan kolit, enterit, proktit gibi bağırsak enfeksiyonları da hemoroid hastalığının nedenleri arasında yer almaktadır.

Hemoroid hastalığının tedavisine ilk önce hastalığın kesin tanısı konulmakta ve ne durumda olduğunu tespit için evresi öğrenilmektedir. Endoskopik tetkikler ile belirtilerin kronik kolit hastalıkları ve kanser gibi daha önem taşıyan hastalıklara meydan verip vermediği araştırılmalıdır.

Dört derecede toplanan hemoroidin birinci ve ikinci derecesinde sebze ve meyve tüketimi, lifli gıdalar ve bol su tüketimi gibi uygun diyet tavsiye edilmekte, dışkı yumuşatıcı ilaçlar, istirahat ve ılık suya oturma banyosu metotları önerilmektedir. Hemoroidin belirtisi olan kanama hala devam ederse, iğne ile kurutma, lastik bant bağlama ve lazer ışık tedavisi yöntemler uygulanır.

Üçüncü derecede hemoroidde konservatif veya tıbbi metotlar ile tedaviye başlanır, ilerleyen gelişmeye göre cerrahi tedavi yöntemi seçilir.

Dördüncü derecede hemoroid için ise tıbbi uygulamadan sonra rahatlama olması ile beraber aynı zamanda cerrahi müdahale gerektirebilir. Cerrahi müdahaleye sağlık açısından herhangi bir engel bulunuyorsa diyet uygulamasına geçilir ve dışkılama alışkanlığı yeniden düzenlenir. Doktor kontrolünde hastaya defekasyon disiplini öğretilir ve yanlış alışkanlıkların arındırılması için yardımcı olunur.

Hemoroid hastalarının dikkat etmesi gerekenler ise şunlardan oluşmaktadır. Hasta kişisel tuvalet temizliğine dikkat etmeli, tuvalet kağıdı yerine daha yumuşak kağıt havlu kullanmalıdır. Baharatlı yiyecekler başta olmak üzere alkol ve sigaradan sakınmalıdır. Lif yönünden zengin besinler ile gıdasını tamamlamalı, kahvaltıyı mutlaka yapmalı ve öğün atlamamalıdır. Tuvalet alışkanlığını günde en az bir defa olarak belirlemeli ve uzun süre dışkı yumuşatıcı kullanımında bulunmamalıdır. Hemoroid hastaları ayrıca tuvalette fazla ıkınmaktan kaçınmalı ve uzun süre kalmamalıdır. Son olarak ayrıca bol su tüketiminde bulunmalıdır.

İlgili aramalar: hemoroidden nasıl korunulur? basurdan korunmak için neler yapmak gerekir?