20 Eylül 2013 Cuma

Emziren Anneler Antibiyotik Kullanabilir Mi?

Sponsorlu Bağlantılar:

Emziren anneler antibiyotik kullanabilir mi?

Emziren annelerin, kendilerini ve özellikle bebeklerini koruyabilmeleri için mutlak suret ile daha dikkatli hareket etmesi gerekmektedir. Bu konuda annelerin dikkatli olması gereken pek çok husus bulunmaktadır. Ancak özelikle emziren anneler ilaç kullanımı konusunda daha dikkatli hareket etmesi gerekmektedir.

Bu durumda da antibiyotik konusu çok daha fazla ön plana çıkmaktadır. Anneler çocuklarını emzirdikleri dönemler içerisinde bir enfeksiyon ile karşı karşıya kaldıkları durumlarda antibiyotik kullanıma durumunda kalabilmektedirler. Bu noktada annelerin kullandıkları antibiyotiklere çok daha büyük bir özen göstermesi ve kullanacakları antibiyotik seçimi konusunda daha dikkatli olması gerekmektedir.

Bu gibi durumlarda annelerin, bebeklerde etki yaratmayacak ya da oluşturmayacak olan penisilin grubu veya makro bitler grubundaki antibiyotik çeşitleri bebeklerde de rahatlıkla kullanılabildiği gibi, annelerin emzirme dönemlerinde ihtiyaçları doğrultusunda kullanılması bir sorun ortaya çıkarmayacaktır. Bu tür durumlarda ilaçların kullanımı konusunda dozun, yetişkinler için ideal doz seviyesinin kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye dilmektedir.

Çünkü bu dozun altındaki kullanımlarda, annede bulunan enfeksiyon bundan etkilenmeyeceği için mutlaka gerekli dozda kullanılması gerekmektedir. Bu tür ilaçlar anne sütüne geçmektedirler ve bebeğin kanında da bu maddeler bulunabilmektedir. Bu maddelerin yan etkileri arasında bebekte ağızda pamukçuk enfeksiyonu veya ishal oluşumu gibi durumlar ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

Bebeklerdeki enfeksiyon ile karşı karşıya kalındığında kullanılmakta olan antibiyotikler, anneler tarafından da kullanılabilmektedir. Zaten uzmanlar tarafından bu tür antibiyotikler, emzirme dönemlerinde annelere önerilmektedir.

İlgili aramalar: emziren anneler antibiyotik kullanabilir mi? bebek emzirenler antibiyotik ilaç alabilir mi? emzirirken antibiyotik içilir mi?