28 Eylül 2013 Cumartesi

Seboreik dermatitin belirtileri nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Seboreik dermatitin belirtileri nelerdir? Seboreik dermatit veya diğer adıyla yağlı egzama, yerleşim alanlarında kırmızı ve üzeri yağlı sarımsı kepeklenmelerin bulunduğu bir cilt hastalığıdır. Saçlı deriye yerleştiği zaman sıklıkla saçta kepeklenmeyle karıştırılır. Ancak kepek, daha ince, küçük ve beyaza yakın kabuklanmalar şeklinde gözlenirken, seboreik dermatitin saçlı yapıya yerleşmesi sonucu ortaya çıkan dökülmeler, daha büyük ve geniş alanlarda ortaya çıkan ve üzerinde daha sarımsı kabuklanmalar bulunan döküntülerdir.

Sıklıkla yaşanan kaşıntılar, hastalığın klinik alevlenme dönemlerini teşvik eden bir şikayet olarak kabul edilir. Kulan arkası, koltuk altı bölgesi ve genital bölge gibi kaplantı yerlerine yerleşen seboreik dermatit, bu bölgelerin nemli olmasına bağlı olarak kepeklenme görülmez, Bu bölgelerde yaşanan yağlı egzamada fissür denilen çatlamalar, geçmeyen uzun süreli yaralar şeklinde görülür.

Görünüm olarak diğer egzamatoz hastalıklara benzemekle birlikte, görüldüğü yaş dönemleri ve klinik yerleşim bölgeleri sebebiyle diğer egzamatoz hastalıklara göre çok daha kolay ayırt edilebilirler.

İlgili aramalar: seboreik dermatitin belirtileri nelerdir? seboreik dermatit nasıl olur?