24 Eylül 2013 Salı

Bebeklerde gelişme geriliği neden olur?

Sponsorlu Bağlantılar:

Bebeklerde gelişme geriliği neden olur?

Hamilelik sırasında ve doğum sonrasında bebeklerin gelişimlerinde, belirli zaman aralıklarıyla yaşadığı bazı gelişim aşamaları bulunmaktadır. Bu aşamalar bebeğin normal bir gelişim süreci yaşayarak, sağlıklı bir insan olması açısından zorunludur. Gelişim aşamalarının herhangi birinin olağan zamanda olmaması birçok değişken başka sebebin varlığına işaret olduğu gibi, normal bir gelişim sürecinin yaşanmaması geniş bir yelpazede başka sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına ve bu problemlerin yaşamsal veya kalıcı olmasına sebep olur.

Hamilelikler sırasında yaşanan gelişim geriliğine sebep olarak en sık görülen oksijen eksikliği, annenin yaşam tarzı, yapısı veya sağlığına bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi, çevresel etkiler nedeniyle annenin sağlığının bozulması gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.

Genel anlamda annenin sağlığına bağlı olarak ortaya çıkan hamilelikte gelişme geriliği, bebeğin sağlık durumuyla da ilgili olarak ta ortaya çıkabilir. Doğum sonrasında yaşanan gelişme gerilikleri, bebeğin sağlığında var olan veya sonradan ortaya çıkan ciddi sağlık problemleri sebebiyle yaşanmaktadır. Bu nedenle hamilelik sırasında ve doğum sonrasında bebeklerin gelişim aşamaları uzman denetiminde ve dikkatle izlenmeli, yaşanan gecikmelerin neden ortaya çıktığı tespit edilmelidir.