4 Eylül 2013 Çarşamba

Yalancı Gebelik ve Dış Gebelik Aynı Şey Midir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Yalancı Gebelik ve Dış Gebelik Arasındaki Fark Nedir?

Kadınların bir kısmı her ne kadar yalancı gebelik ve dış gebeliğin aynı şeyler olduğunu düşünse de iki birbirinden tamamen farklı iki durumdur. Dış gebelik esasen bir gebelik olmasına karşın yalancı gebelikte böyle bir durum söz konusu değildir. Yalancı gebelikte her ne kadar gebelik belirtilerine rastlanılsa da bu kişinin kendine has duyduğu belirtilerdir. Gebelik hormonunun kandaki miktarının yükselmesi gibi gerçek gebelik belirtilerine rastlanmaz. Sadece kişinin kendinin gebe olduğuna inanmasından ibaret bir durumdur.

Gebeliğin başlangıç yeri fallop tüpleri dediğimiz kadın üreme organlarında başlar. Burada yumurta ve sperm birleşir. Embriyo meydana gelir. Sonrasında çoğalıp yuvarlanır ve rahime doğru ilerler. En sonunda rahime düşer ve burada gelişimini sürdürür. Tüpler ile rahim arasındaki kanalda darlık, tıkanma, tüp bebek tedavisi, enfeksiyon ve benzeri durumlarda döllenmiş yumurta rahime doğru düşmeyebilir. Böyle bir durumda rahmin dışında bir alanda gebelik süreci devam etmeye çalışır. Bu tür gebelikler dış gebelik olarak adlandırılır. Rahim dışındaki üreme organları gebeliğin tamamlanması için uygun olmadığından dış gebelik hayati açıdan risk teşkil edebilecek ciddi bir problemdir. Dış gebeliklerde gebelik kesesi de oluştuğu için bebek gelişimine devam eder ve bazı zamanlar kalp atımının bile alındığı olur.

Buradan anlaşılacağı üzere yalancı gebelikte kadın aslında gebe değildir. Sadece kendini öyle hissetmektedir ve gebe olduğuna kendi de ikna olduğu için bulantı, kusma, aşerme gibi gebeliğin karakteristik bazı belirtilerini kendisinde görebilir. Dış gebelik de bebeğin gelişiminin rahim dışında bir bölgede tamamlanmaya çalışılmasıdır.